Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

4ος γύρος Ανάβαση Πορταριάς

2Οι πολλές συμμετοχές, οι χιλιάδες θεατές, ο καλός καιρός, αλλά και ο έντονος συναγωνισμός συνέβαλαν σε μία ακόμη μεγάλη επιτυχία της Λέσχης Αυτοκινήτου Βόλου στον αγώνα της 33ης Ανάβασης Πορταριάς, η οποία διεξήχθη το Σαββατοκύριακο, για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων. Ο αγώνας είχε και κρητικό ενδιαφέρον αφού στην ομάδα Α συμμετείχε και ο πρόεδρος της ΑΛΑ Χανίων Γιάννης Παπαδοκωνσταντάκης με το γνωστό Mitsubishi Carisma Evo 6, ο οποίος είχε πολύ έντονο συναγωνισμό με τους υπόλοιπους διεκδικητές της κλάσης Α8. Η τελική κατάταξη τον έφερε στην τρίτη θέση τόσο στη ομάδα Α όσο και στην κλάση Α/8 Ε/Α8. Να σημειωθεί, ότι στη διαδικασία της εκκίνησης του δεύτερου σκέλους και ενώ, ο χανιώτης οδηγός ήταν ήδη στην αφετηρία, σημειώθηκε μία έξοδος σε αγωνιζόμενο αυτοκίνητο που ξεκινούσε πριν απ’ αυτόν, με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας για δέκα περίπου λεπτά. Εκεί ήταν που κρίθηκε η μάχη με τον δεύτερο της κατάταξης, Αργύρη Τσούλο με Mitsubishi Εvo 8, αφού τα ελαστικά του Παπαδοκωνσταντάκη “έχασαν” τη θερμοκρασία τους και τα δύο δευτερόλεπτα διαφορά που είχε στο τέλος του αγώνα από τον δεύτερο, ήταν εξαιτίας του γεγονότος αυτού. Ως γνωστόν, οι σωστές θερμοκρασίες των ελαστικών στου αγώνες των αναβάσεων αποτελούν καθοριστικό παράγοντα μιας καλής επίδοσης. Να σημειωθεί, ότι ο χανιώτης οδηγός με δύο μόνο εμφανίσεις φέτος στο Πρωτάθλημα βρίσκεται ως τώρα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ λογικά θα κυνηγήσει το κάτι παραπάνω στη τελευταία ανάβαση του Πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο (16 – 17) στην Αττική σε διαδρομή που δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. Στο υπόλοιπο αγωνιστικό μέρος τον απόλυτο χρόνο της ημέρας στην διαδρομή των 3,1 χλμ σημείωσε ο Παναγιώτης Καμπύλης με Audi A4 STW (3:40.64, Formula Saloon). Να σημειωθεί δε ότι ο Παν. Καμπύλης έκανε ρεκόρ ταχύτερου ανεβάσματος με χρόνο 1.49.40, κάτι το οποίο κατείχε από πέρυσι ο Λάμπρος Κύρκος με 1.50.10. Δεύτερος, με ελάχιστη διαφορά, μόλις 8 εκατοστά του δευτερολέπτου, ο Κώστας Πατσουρέας με Mitsubishi Evo IX (3:40.72, Formula Saloon Turbo). Τον τρίτο ταχύτερο χρόνο (3:41.32) έφερε ο Λεωνίδας Κύρκος με το Ford Escort WRC της ομάδας Ε.
Συναγωνισμός και στην ομάδα κλάση Α7 με τον Γιώργο Αναδιώτη με Renault Clio Sport να είναι ο νικητής με δεύτερο τον τοπικό Βαγγέλη Σαλταγιάννη με Honda Type R, ενώ ο Διαμαντής Ταμπάζης κέρδισε την ομάδα Ν αφού οδήγησε το Evo 10 ταχύτερα από τον τοπικό και πρωτοεμφανιζόμενο Αποστόλη Βιδούρη με αντίστοιχο Evο.
Ξάφνιασε τους πάντες ακόμη ένας τοπικός πρωτοεμφανιζόμενος ο Γρηγόρης Κορίνθιος, συνοδηγός μέχρι πρότινος με Peugeot 106 στην Ν2 ο οποίος πήρε την 1η θέση. Ο Θανάσης Κουρνίατης έχασε την πρώτη θέση στην Ε11 για 92 εκατοστά του δευτερολέπτου από τον Λάζαρο Σκουλαριώτη με BMW.