Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

O ΟΑΧ νίκησε εύκολα 4-0 το Ηράκλειο

Τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 πινγκ πονγκ ανδρών σημείωσε χθες ο ΟΑΧ, κερδίζοντας (στις εγκαταστάσεις του πρώην Πολυκλαδικού Λυκείου, στα Κουνουπιδιανά) άνετα το Ηράκλειο ΟΑΑ με 4-0 σετ, στο πλαίσιο του 2ου αγωνιστικού διήμερου της διοργάνωσης.
Χαρακτηριστικό της εύκολης επικράτησης του χανιώτικου Ομίλου αποτελεί το γεγονός ότι δεν έχασε ούτε γκέιμ και έφτασε στη νίκη μετά από αγώνα που δεν ξεπέρασε σε διάρκεια την μια ώρα.
Το χθεσινό παιχνίδι ήταν το μοναδικό που έδωσε γηπεδούχος ο ΟΑΧ, αφού όπως είναι γνωστό, για οικονομικούς λόγους όλοι οι αγώνες της Α1 θα διεξαχθούν -μέσα σε συνολικά 6 Σαββατοκύριακα- στην αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, εκτός από αυτούς ανάμεσα στις ομάδες του νησιού μας (το παιχνίδι του β´ γύρου θα γίνει στο Ηράκλειο). Για το λόγο αυτόν άλλωστε τα δυο Κρητικά σωματεία δεν είχαν άλλο ματς στο 2ο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο του πρωταθλήματος.
Πρώτη αναμέτρηση χθες ήταν αυτή ανάμεσα στον Γιώργο Νταλιάνη με τον Παπαδάκη, την οποία κέρδισε -με συνοπτικές διαδικασίες- ο νεαρός αθηναίος αθλητής του ΟΑΧ, με 3-0 γκέιμ (11-2, 11-5, 11-4).
Ακολούθησε ο αγώνας του Μανώλη Πατσουμαδάκη με τον Χρήστου, όπου ο νεαρος χανιώτης δεν συνάντησε καμμιά δυσκολία να φτάσει στη νίκη, επίσης με 3-0 (11-4, 11-3, 11-7).
Το τρίτο μονό παιχνίδι ήταν μεταξύ του άλλου νεαρού αθηναίου της χανιώτικης ομάδας, του Γιώργου Κανάση και του Μανιά, στο οποίο επικράτησε, επίσης εύκολα, ο παίκτης των γηπεδούχων και πάλι με 3-0 (11-7, 11-7, 11-7).
Ήταν φανερό ότι το διπλό θα ήταν το τελευταίο σετ του αγώνα και πράγματι έτσι έγινε. Οι Πατσουμαδάκης / Νταλιάνης έπαιξαν με τους Χρήστου / Βοσκάκη, με το ζευγάρι του ΟΑΧ να… προβληματίζεται μόνον στο 3ο γκέιμ, το οποίο όμως τελικά κέρδισε και έτσι έκανε το 3-0 (11-5, 11-5, 11-9), για να φτάσουμε και στο τελικό 4-0 σετ, που έδωσε ακόμη δυο βαθμούς στην ομάδα της πόλης μας.
Το επόμενο αγωνιστικό διήμερο έχει οριστεί για τις 27-28 Νοεμβρίου, οπότε ο ΟΑΧ θα παίξει -στο ΣΕΦ- με Ηράκλειο 2001, Αμφιθέα (Σάββατο) και ΑΣ Πέρα (Κυριακή), ενώ η ομάδα του Ηρακλείου αντιμετωπίζει ΑΣ Πέρα, Ηράκλειο 2001 (Σάββατο) και Αμφιθέα (Κυριακή).
* Από τους αγώνες του Σαββατοκύριακου ξεχώριζε το προχθεσινό ντέρμπι ανάμεσα στον… μόνιμο πρωταθλητή Ελλάδος τα πέντε τελευταία χρόνια Α.Σ. Πέρα Αθηνών και τον Α.Ο. Ταταύλα, στο οποίο μεγάλοι νικητές αναδείχθηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι με 2-4.
Η αναμέτρηση κορυφής ήταν πολύ θεαματική και συναρπαστική, κράτησε περισσότερο από τρεις ώρες και τα Ταταύλα πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση, ανέτρεψαν την αρχική εις βάρος τους κατάσταση (βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ) και απέκτησαν -έστω και μικρό- προβάδισμα, με δεδομένο ότι τ´ αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος υπολογίζονται και για τα πλέι οφ της πρώτης τετράδας.
Αναλυτικά τα σετ του αγώνα: Κώστας Παπαγεωργίου-Στέφανος Μανουσώφ 3-2 (11-13, 11-5, 12-14, 11-9, 12-10), Λευτέρης Μάκρας-Δημήτρης Παπαδημητρίου 2-3 (8-11, 15-13, 11-8, 16-18, 5-11), Κώστας Λαγογιάννης-Γιώργος Φραγκούλης 3-0 (13-11, 11-5, 11-9), Παπαγεωργίου/Λαγογιάννης-Παπαδημητρίου/Φραγκούλης 1-3 (7-11, 11-4, 9-11, 9-11), Παπαγεωργίου-Παπαδημητρίου 1-3 (2-11, 8-11, 11-7, 4-11), Λαγογιάννης-Μανουσώφ 2-3 (15-13, 11-9, 8-11, 9-11, 9-11).
? Όλα τ´ αποτελέσματα του διήμερου, στο αυριανό φυλλο.