Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΗΛΙΝΟΥ ΣΤΟΧΟΥ

Με τη διεξαγωγή του τέταρτου αγώνα, στο Λονάτο της Ιταλίας, ολοκληρώθηκε η φετινή σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων στον πήλινο στόχο και η Ελλάδα πήρε ασημένιο μετάλλιο στο σκητ με τον Νίκο Μαυρομμάτη (πρώτο του σε ανάλογη διοργάνωση), ενώ στο ομαδικό η χώρα μας σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ, αφού πολύ καλά τα πήγαν και οι δυο σκοπευτές του Βάρδα, ο Γιώργος Σαλαβαντάκης και ο Μάκης Μίτας.
Ήταν πράγματι ένας εκπληκτικός αγώνας με εξαιρετικά υψηλό επίπεδο και 18 σκοπευτές είχαν πάνω από 120/125 (ενώ συνολικά 33 βρέθηκαν πάνω από 118/125). Ο Νίκος Μαυρομμάτης ολοκλήρωσε τον κανονικό αγώνα με 124/125 (25+24+25+25+25) που του έδινε την πρώτη θέση, ωστόσο στον τελικό έχασε ένα πιάτο στον τέταρτο βατήρα και με 24/25 συγκέντρωσε 148/150, που τον έφερε ισόβαθμο στην κορυφή με τον Γιώργο Αχιλλέως (ο Κύπριος μπήκε τέταρτος στον τελικό με 123/125 -25+25+25+25+23- αλλά με ένα 25/25 “έπιασε” τον Νίκο). Οι δυο τους, λοιπόν, έδωσαν μπαράζ (shoot – off) για το χρυσό μετάλλιο και ο Αχιλλέως επικράτησε με 10-9.
Ενωρίτερα, άλλοι τρεις σκοπευτές διεκδίκησαν το χάλκινο και τελικά στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Ολυμπιονίκης του Πεκίνου και δυο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Βίνσεντ Χάνκοκ (ΗΠΑ) με 147/150 (122+25) που επικράτησε στο shoot – off με 38-37 (!) του Αντερς Γκόλντινγκ (Δανία) που είχε και αυτός 147/150 (122+25) αλλά έμεινε τέταρτος.
Στην πέμπτη θέση μετά από shoot – off (+11) και ο Βαλέρι Σομίν (Ρωσία) με 147/150 (123+24) και έκτος ο Σαέντ Αλμακτουμ (ΕΑΕ) με 143/150 (123+20). Το “όριο” για τη συμμετοχή στον τελικό ήταν 122/125 το οποίο έπιασαν τρεις -για δυο θέσεις- και πέρασαν Χάνκοκ και Γκίλντινγκ, ενώ έμεινε εκτός ο Βαλέριο Λουκίνι (Ιταλία).
Εκτός τελικού, αλλά με μεγάλες επιδόσεις βρέθηκαν οι δυο άλλοι έλληνες, ο Γιώργος Σαλαβαντάκης (14ος με 120/125 – 24+23+24+24+25) και ο Μάκης Μίτας (17ος με επίσης 120/125 – 25+24+25+23+23). Με τα σκορ αυτά η ελληνική ομάδα πέτυχε 364/375 στο ομαδικό, το οποίο είναι νέο πανελλήνιο ρεκόρ και θεωρείται νούμερο που δίνει μετάλλιο σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η ίδια τριάδα από τον περασμένο Μάρτιο, οπότε στο “CYPRUS GRAND PRIX 2010” ο Μίτας είχε κάνει 121/125, ο Σαλαβαντάκης 120/125 και ο Μαυρομμάτης επίσης 120/125, ενώ τότε ήταν η πρώτη φορά που -σε αγώνες στο εξωτερικό- και οι τρεις Έλληνες σκοπευτές πετύχαν επιδόσεις από 120/125 και πάνω.
Όπως προαναφέρουμε, αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο για τον Μαυρομμάτη (μέχρι τώρα η καλύτερη θέση του στη διοργάνωση ήταν η 7η και την είχε καταλάβει σε δυο διοργανώσεις: στη Ζούλ το 2006 και στο Βελιγράδι το 2008). ΄Ετσι, η Ελλάδα μετράει πλέον τρία μετάλλια σε παγκόσμια κύπελλα (όλα στο σκητ), αφού είχαν προηγηθεί το χρυσό του Σαλαβαντάκη (το 2004 στο Σίδνεϋ) και πριν ένα μήνα το ασημένιο του Μίτα (στο Ντόρσετ).