Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

1-2-3 για την Volkswagen Motorsport

O δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής (2013-2014) Σεμπαστιάν Οζιέρ με VW Polo WRC ήταν ο μεγάλος νικητής, στον εναρκτήριο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι, που διεξήχθη στο Ράλι Μόντε Κάρλο, φτάνοντας έτσι τις τρεις νίκες του στο συγκεκριμένο αγώνα.

Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και 58 δτλ πίσω, τερμάτισε ο Φιλανδός Γιάρι –Μάτι Λάτβαλα ενώ στο βάθρο της τρίτης θέσης ανέβηκε ο Νορβηγός Αντρέας Μίκελσεν έχοντας μια διαφορά 2 λεπτών από τον πρώτο, ολοκληρώνοντας έτσι το 1-2-3 για την ομάδα της Volkswagen Motorsport.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Νορβηγός Μαντς Όστμπεργκ με Citroen DS3 WRC,ο οποίος διέσωσε έστω και με αυτή την θέση το γόητρο της γαλλικής ομάδας, μιας και η επανεμφάνιση έπειτα από ένα χρόνο από την αποχώρηση του από τους αγώνες Ράλι, του πολυπρωταθλητή Σεμπαστιάν Λεμπ, δεν ήταν ότι το καλύτερο για τον επτά φορές νικητή του Μόντε Κάρλο, αφού μέσω ατυχιών, κατάφερε να τερματίσει στην 8η θέση, αν και στον αγώνα έδειξε ότι δεν ξέχασε να οδηγάει, αφού από τις 15 ειδικές του αγώνα κέρδισε τις 5.

Από την άλλη ο ομόσταυλός του στην ίδια ομάδα Βρετανός Κρις Μέκκε βρέθηκε στην 10η θέση. Στην 5η και και 6η θέση αντίστοιχα τερμάτισαν ο Βέλγος Τιερί Νεβίλ και ο Ισπανός Ντάνι Σόρντο αμφότεροι με Hyundai i20.

Μετά το τέλος των ειδικών, διεξήχθη η σούπερ ειδική διαδρομή στους δρόμους του πριγκιπάτου, όπου εκεί ο Κρις Μέκκε σημείωσε τον καλύτερο χρόνο, έχοντας πίσω του τον Λεμπ ενώ τρίτος τερμάτισε ο Λάτβαλα.
Επόμενος, δεύτερος αγώνας του παγκοσμίου πρωταθλήματος είναι το Ράλι Σουηδίας που θα πραγματοποιηθεί από τις 12 έως 15 Φεβρουαρίου.