Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

SL2: Επιστροφή στην… κορυφή για τα Χανιά

Τα Χανιά είναι ξανά επικεφαλής στη βαθμολογία του Β΄ ομίλου της Super League 2.

Η χανιώτικη ομάδα νίκησε εντός έδρας το Αιγάλεω με 2-0, σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική, και έφτασε τους 22 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Καλλιθέα που είχε επικρατήσει χθες (25/11) του Τηλυκράτη. Τα Χανιά πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ των Μάναλη (60΄) και Τσέλιου (86΄).

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα
1′ Ο Μάναλης κερδίζει την μπάλα και βγάζει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ελευθεριάδης δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία
2′ Σουτ Κόλα η μπάλα μόλις άουτ
5’ Δυνατό σουτ του Νίκολιτς σε κόρνερ ο Τσιμόπουλος
6’ Από την εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά Μπάτζιου, νέο κόρνερ από τον τερματοφύλακα του Αιγάλεω
14’ Σέντρα Κόλα, ο Μάναλης πιάνει την κεφάλια με την μπάλα να καταλήγει άουτ
16′ Σουτ του Μάναλη μετά την σέντρα του Τσέλιου, η μπάλα άουτ
17’ Δυνατό σουτ του Ντίας από πλάγια θέση σε κόρνερ ο Τσιμόπουλος
19’ Σέντρα Κόλα, καρφωτή κεφαλιά Μάναλη λίγο άουτ
21’ Ψηλοκρεμαστό σουτ Τσέλιου, άουτ
30’ Σουτ από τον Κόλα, άουτ
48′ Καταπληκτική επέμβαση Καλογεράκη σε κοντινό πλασέ του Ζιούλη μετά από φάση διαρκείας
55′ Σέντρα Νίκολιτς προβολή Ελευθεριάδη, άουτ
60′ Μετά από κόρνερ ο Ελευθεριάδης βγάζει την σέντρα και ο Μάναλης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0)
65′ Ο Μιούλερ βρίσκει τον Μάναλη που σουτάρει δυνατά με τον Τσιμόπουλο να διώχνει και τον Σιλά να σουτάρει δυνατά, αλλά άστοχα
87′ Από προσπάθεια του Κατσούρρι από τα δεξιά, το σουτ του Μιούλερ σταματάει στα σώματα, αλλά αυτό του Τσέλιου καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίκολιτς (84′ Κατσούρρι), Σιλά, Λεμονής, Τσέλιος, Ντίας (84′ Μπουρσέλης), Ελευθεριάδης (63′ Μιούλερ), Κόλα (63′ Μάνος), Μάναλης (71′ Βουό)

Αιγάλεω (Ντράγκαν Τζουγκάνοβιτς): Τσιμόπουλος, Βάρκας, Ζιούλης, Θεολόγου (33’ Νταβιώτης), Ευαγγέλου, Μπλάκσον (46′ Παυλάκης), Ναζίμ (63′ Μπάμπης), Κωνσταντακόπουλος, Κολλάς (79′ Σταμένκοβιτς), Καμαρά (79′ Γκάμπριτς), Τάμπας

Διαιτητής: Λάζαρος Ρεντίφης (Αν. Αττικής)
Α’ Bοηθός: Κωνσταντίνος Σούζας (Αν. Αττικής)
Β’ Bοηθός: Γιώργος Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου)
4ος Διαιτητής: Μανώλης Μανδαλενάκης (Ηρακλείου)

Στο μεταξύ, ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση Παναχαϊκή-Διαγόρας (66΄ πεν. Αποστολόπουλος – 90+8΄ Μανιάς), ενώ ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η συνάντηση Ηλιούπολη-Γιούχτας.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Ιωνικός – Παναθηναϊκός Β΄ 2-0

Καλλιθέα – Τηλυκράτης 3-0

Χανιά – Αιγάλεω 2-0

Παναχαϊκή – Διαγόρας 1-1

Ηλιούπολη – Γιούχτας 0-0

Ολυμπιακός Β΄ – Καλαμάτα Έναρξη 17:00