Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Επιστροφή στις νίκες ο ΑΟΧ, έχασε ο Κισσαμικός

Μια νίκη και μια ήττα είναι ο απολογισμός για Α.Ο. Χανιά και Κισσαμικό αντίστοιχα στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Φούτμπολ Λιγκ. Ο ΑΟΧ επικράτησε με σκορ 1-0 στο Μάλεμε του Παναιγιάλειου, ενώ ο Κισσαμικός έχασε με 2-0 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Ο ΑΟΧ

Στο γήπεδο του Μάλεμε, ο ΑΟΧ ήταν καλύτερος του Παναιγιάλειου, φτάνοντας έτσι στη νίκη με σκορ 1-0 χάρη στο γκολ του Βαρούχα στο 34ο λεπτό. Για τον ΑΟΧ αυτή η νίκη είναι η πρώτη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες που τον ανεβάζει πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Varouxas-Goal7

Σημειώνεται ότι το παιχνίδι παρακολούθησε και ο νέος τεχνικός της χανιώτικης ομάδας, Νίκος Παντέλης, όχι ωστόσο από την άκρη του πάγκου αλλά εξωτερικά του χώρου των αποδυτηρίων.
Τέλος, οι γηπεχούδοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Σπύρου Φουρλάνου στο 89’.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου). Βοηθοί: Γαρεφαλλάκης (Ηρακλείου) – Μαυρουδής (Ηρακλείου). 4ος διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Καζναφέρης (16’), Βαρούχας (36’), Ρέλλας (36’), Ηρακλής (47′), Ντέμος (60′), Παναγιώτου (93’)

Κόκκινη κάρτα: Φουρλάνος (35΄, 89’)

Α.Ο. Χανιά (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Ηρακλής, Βασιλείου, Τσουκάνης, Φουρλάνος, Λάσκαρης, Αποστολόπουλος (92′ Θεολόγου), Σταματής (90′ Γεωργακόπουλος), Βαρούχας (63′ Μηλιώτης), Ρούνεϊ,

Παναιγιάλειος (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο, Ρέλλας (75′ Γκούφας), Καζναφέρης, Μπλούζας, Τρίκαλα (86′ Βουτσιώτης), Μωυσίδης (45′ λ.τρ. Παναγιώτου, Τσιλγκίρης, Σκαρτσίλας, Ξόμπλιος.

Ο ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

Στο Ηράκλειο, ο Κισσαμικός αποδείχτηκε άτυχος αφού βρέθηκε να βρίσκεται πίσω στο σκορ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να σκοράρει για λογαριασμό του, ο Μάνος. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κισσαμικός ανέβασε την απόδοσή του και επεδίωξε σε αρκετές φάσεις να φτάσει στο γκολ, αλλά τελικά αυτός που το σημείωσε ήταν και πάλι ο Μάνος, στο 70ο λεπτό για τον ΟΦΗ, σε μια φάση πάντως που η ομάδα του Καστελίου “φωνάζει” για οφσάιντ.

Διαιτητής: Μαρόπουλος (Μακεδονίας). Βοηθοί: Αϊναλής (Μακεδονίας)-Χριστάκογλου (Χαλκιδικής). 4ος διαιτητής: Κοκκινάκης (Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Γκούμας (47’), Πάγκαλος (50’), Κομεσίδης (55’), Τιάγκο Σιλβα (70’)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης (79’ Νάστος), Παντίδος, Κώτσιος, Κιάσσος, Μποάτενγκ, Πουρτουλίδης, Χαντί (62’ Μητρόπουλος), Ράντι, Μιλοσάβλιεφ (41’ λ.τρ. Πάγκαλος), Μάνος.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Γιαλούσης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Γκούμας (84’ Ψιάνος), Μαρτίνεθ, Τιάγκο Σίλβα (79’ Βλάχος), Νικόλτσης (65’ Ποκόνγκ), Μίλιτς.