Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Το καλό ξεκίνημα δεν είχε συνέχεια για τον ΟΑΧ

Παρά το καλό α’ 10λεπτο ο ΟΑΧ δεν άντεξε και ηττήθηκε με 63-45 από τον ΠΑΟΚ στην Τελική Φάση του Πανελλήνιου Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.
Oι Χανιώτισσες παίζοντας δυναμικά κάτω από το καλάθι προηγήθηκαν με σκορ 5-9 (5’00”), όμως ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο με 15-13 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παίζοντας πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε με 29-21 (1’57”), ενώ αποδίδοντας καλή άμυνα και βελτιωμένη επίθεση ανέβασε τη διαφορά στο 49-29 (2’45”) στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο απλά διατήρησε την υπέρ του διαφορά και επικράτησε με το τελικό 63-45. Ο ΟΑΧ ολοκλήρωσε τον αγώνα με τρεις τραυματισμούς, της Ακρίβου στο δεξί χέρι, της Καραμούστου στο δεξί γόνατο και της Δασκουλίδου στη μέση.
Δεκάλεπτα: 15-15, 35-23, 51-33, 63-45
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ασλανίδης
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φράγκου, Μπουτσούκη 3(1), Πολυμένη 20, Άλλεν, Στεργάκη 10, Τζέλου 2, Χατζηδάκη 8(2), Καζαμία 6, Πιτσούλη 2, Γενναίου 6, Κουματσιώτη 4, Παπαγεωργίου 2.
ΟΑ Χανίων (Φρ. Δημητρουλάκη): Εμμ. Τσώνη 6(2), Ελ. Παπαδάκη, Λυβιάκη, Χαιρετάκη 4, Λουπασάκη, Γιακουμάκη 2, Καραμούστου, Ακρίβου, Σταυρ. Παπαδάκη 12(1), Δασκουλίδου 15(1), Κίντριλη 6, Πέσκου.

* O Κρόνος Αγίου Δημητρίου κέρδισε 76-31 την Καβάλα και με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια κατέκτησε από χθες -για 2η συνεχόμενη σεζόν- τον τίτλο. Στην άλλη αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός νίκησε 77-41 τον Σύλλα Αιδηψού και εξασφάλισε το ασημένιο μετάλλιο.
* Ακόμα και να νικήσει ο ΟΑΧ σήμερα η χθεσινή ήττα με διαφορά 18 πόντων δεν του επιτρέπει κάτι καλύτερο από την 5η θέση σε τυχόν τριπλή ισοβαθμία στους 7 βαθμούς με Σύλλα και ΠΑΟΚ. Σε αυτή την περίπτωση θα ευνοηθεί ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης που αυτή τη στιγμή έχει +14 πόντους και θα περάσει την ομάδα της Αιδηψού που δεν θα μπορεί να ξεπεράσει το +3. Βέβαια το πιο πιθανό σενάριο είναι να βγει 3ος ο Σύλλας και μάλιστα χωρίς να ισοβαθμίσει με άλλη ομάδα. Θεωρητικά ο ΟΑΧ για να βγει 4ος θέλει νίκη με… 12 πόντους σήμερα και για την 3η θέση επικράτηση με 33 πόντους διαφορά!
Βαθμολογία (σε 4 αγώνες):  Κρόνος Αγίου Δημητρίου (4 νίκες) 8,  Παναθηναϊκός (3 νίκες-1 ήττα) 7, Σύλλας Αιδηψού (2-2) 6, ΠΑΟΚ (2-2) 6, ΟΑΧ (1-3) 5, ΕΚ Καβάλας (4 ήττες) 4.
Το 30ο πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων ολοκληρώνεται σήμερα, οπότε για την 5η αγωνιστική θα παίξουν: 10πμ Παναθηναϊκός-Καβάλα, 12μ ΟΑΧ-Σύλλας, 2μμ Κρόνος-ΠΑΟΚ. Αμέσως μετά θα γίνουν οι απονομές και η τελετή λήξης.