Ο τελικός του διαγωνισμού «Τάρτα με άρωμα Κρήτης» πραγματοποιείται στον Ιστιοπλοικό Ομιλο Χανίων (Νεώριο Μόρο).
Στον τελικό έχουν προκριθεί 10 διαγωνιζόμενοι από τους 52 που συμμετείχαν στον πρώτο γύρο: Πέντε για αλμυρή και πέντε για γλυκιά τάρτα από πέντε σχολές: τρεις δημόσιες και δύο ιδιωτικές.
Στην 8μελη κριτική επιτροπή συμμετέχουν ο Γάλλος σεφ σε σχολή μαγειρικής στο Παρίσι, Στεφάν Ζακικ, ο σεφ της Γαλλικής Πρεσβείας, Ζαν Μαρί Χόφμαν, η επίτιμη υποπρόξενος της Γαλλίας στην Κρήτη, Κατερίνα Καστρινάκη, η πρόεδρος του Ελληνογαλλικού Συλλόγου Στέλλα Κουτσουπάκη, ο σεφ Στέλιος Παρλιάρος, ο σεφ Δημήτρης Χρονόπουλος, ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων Νίκος Καλογερής και ο αντιδήμαρχος Χανίων Γιάννης Γιαννακάκης.
Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον Ελληνογαλλικό Σύλλογο σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και τον Δήμο Χανίων, υπό την αιγίδα της Γαλλικής Πρεσβείας στην Ελλάδα και του Γαλλικού Ινστιτούτο Ελλάδας.