Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Στην ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ το Σούπερ Καπ 2-0 την Παλαιόχωρα

Το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας του πανηγυρίζει η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ από την Κυριακή καθώς επικράτησε με 2-1 του ΑΟ Παλαιόχωρας στα Περιβόλια παίρνοντας με αυτό τον τρόπο και μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στον τελικό του Κυπέλλου τον περασμένο Μάρτιο.

H Παλαιόχωρα είχε καλή κυκλοφορία στα πρώτα λεπτά όμως η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ ήταν πολύ επικίνδυνη και έφθανε με περισσότερες αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Πράγματι αφού στο 15′ είχε δοκάρι με τον Μποτωνάκη τελικά άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο σουτ του Παληγεώργου στο 32′. Στο β’ ημίχρονο ο Πετράκος με κεφαλιά αξιοποίησε σέντρα του Νικόλτση και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Στα αξιοσημείωτα η αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Μαζιώτη στο 87′. Διότι ο ίδιος παίκτης αλλά τότε ως ποδοσφαιριστής της Παλαιόχωρας είχε αποβληθεί με 2η κίτρινη και στον τελικό του Κυπέλλου -τότε στο 75′!

Παλαιόχωρα: Μαυρομιχάλης, Σπηλιώτης, Καραΐσκος, Θεοδωράκης, Νικολίτσης, Κυριλλίδης, Χιντασέλι, Κτιστόπουλος (66′ Δημητριάδης), Παλιάτσιος, Μανουσάκης, Γκούφας (56′ Κόλα)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ: Πονηρός, Παληγεώργος, Βαρδάκης, Παναγιωτόπουλος, Παπατζίκος, Πετράκος (83′ Λαμπάκης), Μαζιώτης, Μποτωνάκης (75′ Βεστάκης), Τσίτας (46′ Νικόλτσης), Καρβουνιάρης, Κυτράκης