Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Σουπερ Λιγκ 2: “Ορθια” τα Χανιά στη Νεάπολη 1-1

Ορθια και στη Νεάπολη απέναντι στον πρωτοπόρο Ιωνικό έμειναν την Τετάρτη τα Χανιά στην αυλαία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 2 ισοφαρίζοντας στο 88’ με κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου που στη συνέχεια είδε την 2η κίτρινη πανηγυρίζοντας με τους φιλάθλους που ήταν στην κερκίδα. Δύο κίτρινες είδε στις καθυστερήσεις και ο Κάρλος ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ με προβολή του Κάστρο στο 48’. Αυτό ήταν και το 14ο φετινό τέρμα του ενώ στα πρώτα λεπτά (3’) ο διαιτητής αρνήθηκε στους φιλοξενούμενους καθαρό πέναλτι πάνω στον Βασιλόγιαννη.

Παρά την ισοπαλία τα Χανιά έχασαν πάντως έδαφος και απομακρύνθηκαν από την 2η θέση αφού Ξάνθη και Λεβαδειακός προχώρησαν με 4άρες και τους ξέφυγαν 6 βαθμούς ενώ έμειναν και 5α αφού την 4η θέση πήρε ο Εργοτέλης με το διπλό που πήρε στη Λάρισα. Το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι οφ κατέκτησε ο Διαγόρας παρά την ήττα του στην Αρτα με 2-1 από τον Καραϊσκάκη αφού η Ξάνθη έσβησε με το βαρύ 4-0 τις ελπίδες της Παναχαϊκής.

Η επόμενη φάση ξεκινάει την Μεγάλη Τετάρτη με τα Χανιά να αγωνίζονται στην Ξάνθη. Στη συνέχεια θα υποδεχθούν τον Ιωνικό (5/5), θα πάνε σε Ηράκλειο (9/5) και Λιβαδειά (16/5) και στην αυλαία των πλέι οφ θα υποδεχθούν στις 19/5 στα Περιβόλια τον Διαγόρα.