Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

SL2: Σπουδαίο “διπλό” για τα Χανιά κόντρα στην ΑΕΚ Β’

Επιστροφή στις νίκες για τα Χανιά τα οποία επιβλήθηκαν της ΑΕΚ Β’ με 1-0 στο “Σεραφείδειο”, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2

Το νικητήριο γκολ σημείωσε στο 48′ ο Γιάννης Μπουτσάκης με το πρώτο φετινό του τέρμα κι έπειτα από ωραίο συνδυασμό Μπουρσέλη και Τσέλιου και σέντρα του τελευταίου.

Tα Χανιά, που είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα σε όλο το β’ μέρος (αποβολή του Παρρά στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου), ήταν ανώτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το παιχνίδι πιο άνετα και με μεγαλύτερο σκορ.

Είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, χαμένο πέναλτι με τον Μάναλη στο 78′ και πολλές ακόμα ευκαιρίες. Αν και έδωσαν δικαιώματα στο τέλος τελικά τα Χανιά πήραν τη νίκη με την οποία έτσι έφτασαν τους 20 βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα

5’ Σέντρα του Παρρά από τα αριστερά ο Γκολφίνος πιάνει την κεφαλιά και αποκρούει ο Καλογεράκης
10’ Μακρινό σουτ του Μπουρσέλη μπλοκάρει ο Γκίνης
12’ Γυριστό σουτ του Μάναλη από πλάγια θέση η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ
25’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ο Μάναλης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Γκίνης εξουδετέρωση του σουτ του επιθετικού της ομάδας μας
41’ Από φάουλ του Ρότσα, ο Ντάικο στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του
45+1’ Σκληρό μαρκάρισμα του Παρρά στον Μπουτσάκη και αποβολή (2η κίτρινη) για τον αμυντικό της ΑΕΚ Β
48’ Γκολ για τα Χανιά με το πρώτο φετινό γκολ του Μπουτσάκη. Μετά από συνδυασμό με Μπουρσέλη ο Τσέλιος βγάζει τη σέντρα και με κεφαλιά ο Μπουτσάκης κάνει το 0-1
49’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν μπορεί να νικήσει τον Γκίνη
53’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Μπάτζιο να σταματάει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γκολφίνου
64’ Ο Καλογεράκης σταματάει στη γωνία του το πλασέ του Ζίνι
72’ Τεράστια ευκαιρία με τον Κόλα ο οποίος μόνος του απέναντι στον Γκίνη πλάσαρε άουτ μετά τη σέντρα του Λεμονή
73’ Σουτ του Λερμονή άουτ
77′ Ο Μάναλης κερδίζει πέναλτι από τον Ντάικο
78′ Ο Γκίνης αποκρούει το χτύπημα του Μάναλη και χάνεται μεγάλη ευκαιρία για το 0-2
84’ Σουτ με το αριστερό ο Κόλα μπλοκάρει ο Γκίνης

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά)

Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Φίλος (Βοιωτίας) – 4ος: Τσιοφλίκη (Λάρισας)

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55’ Ρουκουνάκης), Μπότος (80’ Σπυριδάκης), Χριστόπουλος Ευθ. (66’ Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι

Χανιά (Στ.Λαμπράκης-Ν.Μαναρώλης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81’ Μαρτσάκης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά (46’ Ναζίμ), Μπουτσάκης (56’ Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης (67’ Κόλα), Μανουσάκης (81’ Ζέκχοφ), Μάναλης