Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

S.L.2: Ηττα για τα Χανιά από τον Ιωνικό

Την ήττα με σκορ 0-1 από τον Ιωνικό γνώρισαν, σήμερα Κυριακή 21 Απριλίου,τα Χανιά για την 6η αγωνιστική των play offs της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι αν και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε αντίθεση με τον Ιωνικό ο οποίος σε μια ανύποπτη φάση κατάφερε να πετύχει γκολ με τον Οικονομίδη στο 49′.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

5′ Πολύ καλή ευκαιρία για τα Χανιά με τον Νίλι να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Μάναλης δεν πρόλαβε την μπάλα που έφυγε άουτ
7′ Καλή στιγμή για τον Ιωνικό με το σουτ του Σαλίνας να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ
27′ Σέντρα Νίλι από τα δεξιά, κεφαλιά Μάναλη καταλήγει άουτ
30′ Κεφαλιά Ζάχαβι μετά από κόρνερ, άουτ.
37′ Κόντρα επίθεση ο Ιωνικός, με τον Γιακουμάκη να δοκιμάζει από καλή θέση το σουτ και τον Καλογεράκη να διώχνει εντυπωσιακά
45+1′ Mεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Σε θέση βολής ο Κόλα από την κάθετη του Ντίας, αλλά το πλασέ έφυγε άουτ
46′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Γκέλιο να κάνει την επέμβαση του αγώνα στο σουτ του Νίλι!
49′ Δυνατό σουτ του Οικονομίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα, 0-1
51′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά για το 1-1 με τον Γκέλιο να μπλοκάρει δύσκολα στο σουτ του Νίλι
72′ Σέντρα Ελευθεριάδη από τα δεξιά, κεφαλιά Σιλά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα καταλήγει άουτ
82′ Σε θέση βολής ο Μάνος, αλλά αμυντικός τον προλαβαίνει και βάζει την κόντρα.
82′ Σέντρα Νίλι στο δοκάρι, εξ επαφής ο Μάναλης δεν βρίσκεται εστία με την μπάλα να καταλήγει άουτ

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίλι, Σέχου (47′ Μπάτζιος), Ματάους (58′ Ελευθεριάδης), Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής (75′ Βουό), Ντίας, Τσέλιος (68′ Μιούλερ), Κόλα (58′ Μάνος), Μάναλης

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Οικονομίδης (70′ Οικονομόπουλος), Σόουζα, Μπορταγκαράι, Τασούλης, Γιακουμάκης, Ζάχαβι, Γκίνι, Γκαρντάφσκι (63′ Σερπέζης), Σαλίνας (83′ Ντάουντα), Δρίτσας (83′ Γουακάσο)

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Βεργέτης (Αργολίδας)
4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)