Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Πρωταθλητής Ευρώπης για τρίτη διαδοχική φορά ο Κουγιουμτσίδης

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης στέφθηκε στο Μπακού πρωταθλητής Ευρώπης U23 και μάλιστα υπερασπίστηκε τον τίτλο του για τρίτη διαδοχική χρονιά. Πρόκεται για ένα σπάνιο επίτευγμα που τον κατατάσει στην ελίτ της Παγκόσμιας Πάλης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αποδείχθηκε ανίκητος στον τελικό, καθώς επικράτησε με 4-1 του Αζέρου Τσοκάεβ και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Το «φαινόμενο» της ελληνικής Πάλης, έδειξε ξανά ότι είναι πανέτοιμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, όπου στοχεύει στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Παράλληλα, ο Γκίβι Μπλιάτζε εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στα 92κ. της ελευθέρας και θα παλέψει σήμερα για το χρυσό μετάλλιο. Ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε με 4-1 τον Σαχαλιούκ (Ουκρανία) και στη συνέχεια με 4-2 τον Μολδαβό Ντεμιάν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελλάδα άγγιξε ακόμα ένα μετάλλιο, καθώς ο Αγγελος Κουκλαρης «έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό». Για το χάλκινο μετάλλιο αντιμετώπισε τον Σουλεϊμανισβίλι και προηγήθηκε με 7-2, όμως έξι δεύτερα πριν το τέλος, ο Γεωργιανός έκανε την ανατροπή και πήρε το μετάλλιο επικρατώντας με 10-8.