Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Παρασκακιστικά

Ολυμπιάδα σκακιού κάτω των 16 ετών

» 3η στον κόσμο η Εθνική ομάδα Παίδων μέχρι 16 ετών!

Μια ακόμα μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό σκάκι αποτελεί η 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε η Εθνική ομάδα Παίδων στην Σκακιστική Ολυμπιάδα μέχρι 16 ετών που ολοκληρώθηκε στις 18/8/2023 στο Αϊντχόβεν της Ολλανδίας.
Η Εθνική ομάδα παίδων αποτελούμενη από τους: Δημήτρη Μακρίδη (8 βαθμοί /9 αγώνες, απόδοση 2530), Στέφανο Μαγκαλάκη (4,5 βαθμοί / 9 αγώνες, απόδοση 2075), Αντώνη Γκαβαρδίνα (6 βαθμοί / 9 αγώνες, απόδοση 2135), Αικατερίνη Γκουτζούκη (5 βαθμοί / 9 αγώνες, απόδοση 1827) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με 3 νίκες στους 3 τελευταίους γύρους συγκέντρωσε συνολικά 13 βαθμούς σε 9 αγώνες (6 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες) και ισοβάθμησε στις θέσεις 3-4 με την ομάδα από το Καζακστάν. Μετά την άρση της ισοβαθμίας η ομάδα μας πήρε τελικά την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.
Το χρυσό μετάλλιο πήρε η ομάδα της Κίνας με 17 βαθμούς και το αργυρό η Τουρκία με 15.
Ο Δημήτρης Μακρίδης με 8 βαθμούς σε 9 αγώνες σημείωσε τη 2η καλύτερη ατομική επίδοση στην 1η σκακιέρα πίσω από τον Αζέρο Read Samadov που είχε επίσης 8 βαθμούς αλλά σημείωσε υψηλότερη απόδοση από τον Δημήτρη.
Αρχηγός αποστολής ήταν ο FM Στάθης Γαζής. Στη Σκακιστική Ολυμπιάδα συμμετείχαν 63 ομάδες (με 4μελή σύνθεση) από 47 χώρες. Το σύστημα αγώνων ήταν ελβετικό 9 γύρων και ο χρόνος σκέψης 45΄+ 10΄΄.

Παγκόσμια σκακιέρα για καταξιωμένους Ελλαδίτες και νεαρούς Κύπριους

Του Κοσμά Κέφαλου

Τα Παγκόσμια Ομαδικά Σχολικά Πρωταθλήματα που οργανώθηκαν στο Καζακστάν έδειξαν με έμφαση ότι η FIDE στρέφεται δυναμικά προς το σχολικό σκάκι.
Η Τσολακίδου, ο Μαστροβασίλης και ο Κούρκουλος αγωνίστηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο και ομάδα νέων από τη Λευκωσία στο Παγκόσμιο Σχολικό
Η Ελλάδα και η Κύπρος εκπροσωπήθηκαν τις προηγούμενες μέρες σε δύο σπουδαίες διοργανώσεις. Ο Σταμάτης Κούρκουλος – Αρδίτης (4ος το Πρωτάθλημα Ευρώπης) και ο Δημήτρης Μαστροβασίλης (με υψηλή απόδοση στην πρόσφατη Σκακιστική Ολυμπιάδα) αγωνίστηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο την δεύτερη σε αίγλη, μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, διοργάνωση. Και μόνον των γεγονός της εκπροσώπησης με δύο παίκτες (όταν χώρες με μακρά σκακιστική παράδοση, όπως η Αγγλία, είχαν έναν μόνο εκπρόσωπο) αποτελεί επιτυχία. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών αγωνίστηκε η Σταυρούλα Τσολακίδου (4η το Πρωτάθλημα Γυναικών Ευρώπης). Η αγωνιστική εμφάνιση των παικτών μας χαρακτηρίζεται καλή: Νίκησαν ισοδύναμους ή ελαφρά ασθενέστερους παίκτες και ηττήθηκαν από εμφανώς ισχυρότερους.
Η Τσολακίδου (2373) απέκλεισε στον πρώτο γύρο την Μπόρντα Ρόντας (Αργεντινή, 2200) με 1,5-0,5 και αποκλείστηκε στον δεύτερο από την Οσμάκ (Ουκρανία, 2444) με 0,5-1,5.
Ο Μαστροβασίλης (2587) νίκησε στον πρώτο γύρο τον Μπλομπέργκερ (Αυστρία, 2522) με 4-2 και ηττήθηκε δύσκολα στον δεύτερο γύρο (ύστερα από πολλές ισοπαλίες), από τον Βιντίτ (Ινδία, 2723) με 3,5-4,5. Ο Κούρκουλος (2531) αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Φρίντμαν (Γερμανία, 2586) με 0,5-1,5. Αρκετά μεγάλα ονόματα ηττήθηκαν από παίκτες μικρότερου διαμετρήματος. Οι πιο μεγάλες εκπλήξεις: Ο Γκίρι αποκλείστηκε από τον Αμπάσοβ, ο Ρατζάμποβ από τον Σάντος και η Κόστενιουκ από την Ινιάτς. Το σύστημα είναι νοκ-άουτ διπλών συναντήσεων και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθούν μπαράζ αγώνων γρήγορου σκακιού. Ηλεκτρονική διεύθυνση: worldcup2023.fide.com.

Βάπτισμα πυρός για Κύπριους μαθητές

Τα Παγκόσμια Ομαδικά Σχολικά Πρωταθλήματα πραγματοποιήθηκαν στο Ακτάου του Καζακστάν με συμμετοχή 400 μαθητών και μαθητριών από 53 χώρες. Οι αγώνες έγιναν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες: Δημοτικά έως 12 ετών και Γυμνάσια – Λύκεια έως 18 ετών. Η Ελλάδα δεν έστειλε ομάδα ενώ η Κύπρος εκπροσωπήθηκε στην ηλικιακή κατηγορία των 18 ετών από το English School της Λευκωσίας. Η αρχηγός αποστολής Μαρία Άννα Στεφανίδη χαρακτηρίζει τα παιδιά ως τον ορισμό του σχολικού σκακιού. Εκτός από τον Ανδρέα Κυριακίδη, που ήταν ο περσινός πρωταθλητής κάτω των 12 ετών, οι άλλοι (Κωνσταντίνος Ζαμπάς, Αλέξιος Χατζηγρηγορίου, Φίλιππος Ρούβας και Μιχαήλ Κισελέβ), ασχολούνται με το σκάκι το τελευταίο εξάμηνο, παρακολουθώντας διάσημους στρίμερς και παίζοντας διαδικτυακά στις διάφορες πλατφόρμες. Η ομάδα της Κύπρου τερμάτισε στην 35η θέση (ίδια με την αρχική της κατάταξη) με 3 στα 8. Οι νεαροί Κύπριοι νίκησαν τις ομάδες της Σουαζιλάνδης, της Ζάμπια και των Νήσων Κέιμαν και ηττήθηκαν από τις ομάδες του Ισραήλ, του Κιργιστάν, του Βελγίου και του Μπαγκλαντές. Η τελευταία ήττα οφείλεται σε απειρία και άγχος. Αν κέρδιζαν, θα σημείωναν το υψηλό για πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα 50%. Οι τρεις πρώτες ομάδες στην ηλικία κάτω των 12 ετών ήταν από την Ινδία, την Ουκρανία και το Καζακστάν. Οι πρώτες στην ηλικία κάτω των 18 ετών ήταν από την Τουρκία, το Καζακστάν και την Ινδία.

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

-Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων με τίτλο: «Σκάκι, ένα εκπαιδευτικό και δημιουργικό παιχνίδι για όλους τους μαθητές Γυμνασίου» κατέθεσε η ΕΣΟ στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής. Το πρόγραμμα αποτελεί απόπειρα παιδαγωγικής αξιοποίησης του σκακιού με στόχο την καλλιέργεια και ανάπτυξη των δεξιοτήτων του νου, όπως επίσης την ενίσχυση της δημιουργικότητας και της ενεργού εμπλοκής των μαθητών και μαθητριών του κάθε σχολικού τμήματος. Ως χαρακτηριστικά παραδείγματα αναφέρονται η ισότιμη συμμετοχή και των δύο φύλων, η ενασχόληση των παιδιών ανεξάρτητα από την ηλικία ή το γνωστικό επίπεδό και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα μέσω της αξιοποίησης του παιγνιώδους χαρακτήρα του σκακιού.
-Ο Λε Κουάνγκ Λιέμ πρώτευσε στο Grand Master Triathlon (συνδυασμός κλασικού, γρήγορου και πολύ γρήγορου σκακιού), του 56ου Φεστιβάλ που έγινε στο Μπιλ της Ελβετίας. Δεύτερος τερμάτισε ο Κέιμερ και τρίτος ο Ναβάρα. Οργανώθηκαν επίσης ανοιχτά τουρνουά και άλλες εκδηλώσεις.
-Το Διεθνές Τουρνουά Ρόδου θα πραγματοποιηθεί από 21 έως 29 Αυγούστου στο Rodos Palace. Έως τώρα έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον 100 σκακιστές και σκακίστριες από 20 χώρες. Επικεφαλής στη λίστα των ΕΛΟ είναι ο μεγάλος μετρ Προχάσκα (Ουγγαρία, 2581).

17ο Πανελλήνιο ανοιχτό πρωτάθλημα ράπιντ και 9ο Πανελλήνιο ανοιχτό πρωτάθλημα μπλιτζ 2023

Στις 18-20 Αυγούστου διεξήχθησαν τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα γρήγορου σκακιού μπλιτζ-ράπιντ στα Ιωάννινα. Στην κατηγορία ράπιντ νικητής αναδείχθηκε ο Σταμάτης Κούρκουλος-Αρδίτης (2449) ο οποίος συγκέντρωσε 8,5β. σε 9 αγώνες και είναι ο πρωταθλητής για το 2023. Δεύτερος αναδείχθηκε ο Στέλιος Χαλκιάς (2511) που συγκέντρωσε 7,5β. Στις θέσεις 3-5 με 7β. ακολούθησαν οι Δημήτρης Αλεξάκης (2379), Ευγένιος Ιωαννίδης (2409) και Ιλαρίων Δόρφανης (2111). Συμμετείχαν 139 σκακιστές και σκακίστριες.
Στο 9ο Πανελλήνιο ανοιχτό πρωτάθλημα μπλιτζ 2023 νικητής αναδείχθηκε ο Στέλιος Χαλκιάς (2449)με 7,5β. σε 9 αγώνες. Με τους ίδιους βαθμούς ακολούθησαν οι Δημήτρης Αλεξάκης (2516), Σταμάτης Κούρκουλος-Αρδίτης (2388) και Ιλαρίων Δόρφανης (2009). Ακολούθησαν με 7β. οι Ευγκένι Μελίκοβ (2158) και Νίκος Κόντος (1632). Πρώτη γυναίκα η σκακίστρια του Α.Ο.Κύδων Κατερίνα Παυλίδου (2126) με 6β.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.