Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ολοκλήρωσε με ήττα αλλά “βλέπει” Ευρώπη ο ΟΑΧ

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών ο ΟΑ Χανίων. Το χανιώτικο συγκρότημα δεν τα κατάφερε στον αγώνα που έδωσε στα Γιάννενα απέναντι στο τοπικό ΠΑΣ, χάνοντας με 89-84.

Σύμφωνα με τον ίδιο τον ΟΑΧ, όπως αποδείχτηκε η απουσία η οποία προέκυψε την τελευταία στιγμή για την Αμερικανίδα, Σαμπρίνα Χάινς, η οποία ταξίδεψε αιφνιδιαστικά στην πατρίδα της για να παραστεί στην κηδεία της αγαπημένης της γιαγιάς ήταν το γεγονός που όπως αποδείχτηκε, καθόρισε την αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτά, ο ΟΑΧ κατέβαλε μία εξαιρετική προσπάθεια, διεκδικώντας την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, όμως οι παίκτριες του ΠΑΣ αποδείχτηκαν πολύ αποφασισμένες στο τελευταίο δεκάλεπτο διατηρώντας σε όλη τη διάρκειά του σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές πάντως ήταν ισορροπημένο.

Κορυφαία για τον ΟΑΧ αναδείχτηκε η Σιέρα Τζόνσον η οποία πέτυχε 32 πόντους έχοντας επίσης 12 ριμπάουντ. Πολύ καλό παιχνίδι όμως πιστώνεται και η Σταύρια Κόνιαλη, η οποία σταμάτησε στους 18 πόντους

Στον αντίποδα πρώτη σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων αναδείχθηκε η Πρόβο, σημειώνοντας 23 πόντους, έχοντας 7 εύστοχα σουτ τριών πόντων.

Ο ΟΑΧ θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ όπως όλα δείχνουν τον ΠΑΟΚ, έχοντας το αβαντάζ του 2-0 από τις ισάριθμες νίκες που έχει κατακτήσει σε βάρος του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ουσιαστικά καλείται να κυνηγήσει μία νίκη σε μάξιμουμ τρία παιχνίδια για να καταλάβει μία θέση για την Ευρώπη την επόμενη χρονιά.

Διαιτητές: Μπακάλης-Αναστασιάδης Β.-Κώνης
Δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 65-62, 89-84

ΠΑΣ Γιάννινα (Τζον Μαργαρίτης): Πράπα 4, Μπριγκς 13, Σαρηγιαννίδου 17(2), Μαρίνη 14(2), Πρόβο 23(7), Τζήμου, Γκιζάνη. Εβόντο 17(1).

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας): Γεροστέργιου Χ. 6(2), Μανουκάκη, Κόνιαλη 18(4), Ακλ 25(1), Γεροστέργιου Μ. 2, Φάρρου 1, Τζόνσον 32.