Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Οι Άγγλοι έχουν την… τιμητική τους, ακολουθούν οι Ισπανοί

Στα κεντρικά γραφεία της UEFA, στην ελβετική πόλη Νιόν, θα διεξαχθεί το μεσημέρι της Δευτέρας (13/12, 13:00) η κλήρωση των νοκ άουτ αγώνων του Champions League.

Η διαδικασία περιλαμβάνει τις 16 ομάδες που προκρίθηκαν από την φάση των ομίλων της διοργάνωσης, με 8 εξ αυτών να βρίσκονται στο γκρουπ των «ισχυρών» (νικητές των γκρουπ) και τις υπόλοιπες σε εκείνο των «ανίσχυρων» (εκείνες που τερμάτισαν στην 2η θέση των ομίλων που συμμετείχαν).

Οι Άγγλοι έχουν… την τιμητική τους με 4 ομάδες στην φάση των «16» (Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάντσεστερ Σίτι, Τσέλσι, ενώ ακολουθούν οι Ισπανοί με τρεις (Ατλέτικο Μαδρίτης, Ρεάλ Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ).

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

*Να σημειωθεί ότι δεν μπορούν να συναντηθούν στα νοκ άουτ ομάδες από την ίδια χώρα, όπως επίσης δεν θα υπάρχουν ματς μεταξύ ομάδων που συναντήθηκαν και στην φάση των ομίλων.
**Οι αναμετρήσεις των «16» είναι διπλές, με τις ομάδες που βρίσκονται στο γκρουπ των «ισχυρών» να παίζουν εντός στους αγώνες ρεβάνς.
***Οι πρώτες αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες για τις 15-16/02 και 22-23/02, ενώ οι ρεβάνς στις 8-9/03 και 15-16/03, με ώρα έναρξης όλων στις 22:00
**** Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού (ποιος θα είναι θεωρητικά γηπεδούχος) θα διεξαχθεί την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022.
*****Ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ έχει καταργηθεί, οπότε η ισοπαλία μετά από 180 λεπτά οδηγεί στην παράταση ανεξάρτητα από τον αριθμό των γκολ που έχει σημειώσει κάθε ομάδα εντός και εκτός έδρας. Εάν και στο 30λεπτο που θ΄ ακολουθήσει δεν υπάρξει νικητής, τότε η διαδικασία θα οδηγείται στα πέναλτι.
******Ο τελικός του Champions League 2021/2022 είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 28 Μαΐου στην «Gazprom Arena» της Αγίας Πετρούπολης.