Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου, 2023

Μουντιάλ 2022: Μεγάλες «μάχες» για τα τρία επόμενα «εισιτήρια» για τους «16»

Η Ολλανδία και η Σενεγάλη από τον 1ο όμιλο και η Αγγλία με τις Η.Π.Α. από τον 2ο όμιλο, εξασφάλισαν την Τρίτη (29/11) την παρουσία τους στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ακολουθώντας το δρόμο της Γαλλίας, της Βραζιλίας και της Πορτογαλίας.

Και δημιούργησαν ήδη τα πρώτα «ζευγάρια» της φάσης των νοκ-άουτ: Η Ολλανδία θα αντιμετωπίσει τους Αμερικανούς το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου στην Αλ-Ραγιάν, ενώ η Αγγλία θα παίξει με τη Σενεγάλη μία μέρα αργότερα (Κυριακή, 4/12) στην Αλ-Χορ.

Η δράση συνεχίζεται την Τετάρτη (30/11) με τα ματς του 3ου και του 4ου ομίλου, απ’ όπου θα προκύψουν οι τρεις ομάδες που θα ακολουθήσουν τη Γαλλία στους «16», με ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα και στα δύο γκρουπ…

Αυστραλία-Δανία (17:00)

Στο «Al Janoub Stadium» της πόλης Αλ Ουάκρα, η Αυστραλία θα αντιμετωπίσει τη Δανία, σε ένα πολύ μεγάλο ματς που φέρνει τους Αυστραλούς σε θέση ισχύος στον 4ο όμιλο, καθώς πιθανότατα θα «βολευτούν» και με την ισοπαλία. Η Αυστραλία δεν υπολογίζει στον τραυματία Άτκινσον, ενώ οι Δανοί δεν θα έχουν διαθέσιμο τον τραυματία Ντιλέινι (νοκ-άουτ για ένα μήνα).
Οι πιθανές ενδεκάδες:
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Κάρασιτς, Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Λέκι, Ιρβάιν, Μόουι, ΜακΓκρι, Γκούντγουιν, Ντιούκ.
ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Κιάερ, Κρίστενσεν, Κρίστιενσεν, Χόιμπιεργκ, Έρικσεν, Μάλε, Σκοβ Όλσεν, Ντόλμπεργκ, Ντάμσγκααρντ.

 

Τυνησία-Γαλλία (17:00)

Την ίδια ώρα στο «Education City Stadium» της πόλης Άλ-Ραγιάν, η Γαλλία με εξασφαλισμένη την παρουσία της τους «16», θα παίξει με την Τυνησία που «καίγεται» για τη νίκη για να διατηρήσει μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης (χρειάζεται αρκετά γκολ και να μην νικήσει η Αυστραλία στο άλλο ματς). Μοναδική απουσία για τους «μπλε» είναι ο «λαβωμένος» Λούκας Φερναντές, ενώ δεν αποκλείεται ο Ντιντιέ Ντεσάν να κάνει κι ένα μικρό rotation για να ξεκουραστούν οι «βασικοί» του.
Οι πιθανές ενδεκάδες:
ΤΥΝΗΣΙΑ: Νταχμέν, Μπρον, Ταλμπί, Μεριά, Κεχρίντα, Σκιρί, Λαιντουνί, Αμπντί, Μσακνί, Σλίτι, Χαζρί.
ΓΑΛΛΙΑ: Μανταντά, Παβάρ, Κονατέ, Βαράν, Καμαβινγκά, Γκεντουζί, Φοφανά, Κομάν, Γκριεζμάν, Μπαπέ, Τουράμ.

Πολωνία-Αργεντινή (21:00)

Το απόλυτο ντέρμπι του 3ου ομίλου. Η Πολωνία «βολεύεται» και με την ισοπαλία για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της, όμως ίσως αυτό να μην αρκεί για τους Αργεντινούς, οι οποίοι «επέστρεψαν» μετά την ήττα-σοκ από τη Σαουδική Αραβία στην πρεμιέρα, νίκησαν 2-0 το Μεξικό και θέλουν άλλο ένα τρίποντο για να πάρουν την πρωτιά στον όμιλο. Και οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν πλήρεις.
Οι πιθανές ενδεκάδες:
ΠΟΛΩΝΙΑ: Στσέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι, Ζιελίνσκι, Μπιέλικ, Κριχόβιακ, Φρανκόφσκι, Μίλικ, Λεβαντόφσκι.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα, Οταμέντι, Λισ. Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Φερναντές, Παρέδες, Ντε Πολ, Μέσι, Λαουτ. Μαρτίνες, Ντι Μαρία.

Σαουδική Αραβία-Μεξικό (21:00)

Οι Σαουδάραβες έκαναν την απόλυτη έκπληξη στην πρεμιέρα νικώντας την Αργεντινή, όμως δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο… θαύμα τους, καθώς ηττήθηκαν από την Πολωνία, όμως έχουν άλλη μία ευκαιρία απέναντι στο Μεξικό. Οι δε Μεξικανοί θέλουν να νικήσουν με περισσότερα από ένα γκολ τη Σαουδική Αραβία και την ίδια ώρα να ηττηθεί η Πολωνία από την Αργεντινή, για να «αρπάξουν» οι ίδιοι τη 2η θέση στον 3ο όμιλο και να προκριθούν στους «16». Οι Σαουδάραβες θα παίξουν χωρίς τους τραυματίες Αλ Φαράι, Αλ Σαχρανί, Σαραχιλί και τον τιμωρημένο Αλ Μαλκί.
Οι πιθανές ενδεκάδες:
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλοβάις, Αμπντουλχαμίντ, Αλ-Αμρί, Ταμπακτί, Αλ-Γκανάμ, Κανό, Αλ-Μπουραϊκάν, Αλ-Χασάν, Αλ-Ναζεΐ, Αλ-Νταουσαρί, Αλ-Σεχρί.
ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σάντσες, Μορένο, Μόντες, Γκαγιάρδο, Ερέρα, Γκουαρδάδο, Τσάβες, Λοσάνο, Χιμένες, Βέγκα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχουν ως εξής:

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΦΑΣΗΣ ΟΜΙΛΩΝ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου
1ος όμιλος: Ολλανδία-Κατάρ 2-0
1ος όμιλος: Ισημερινός-Σενεγάλη 1-2
2ος όμιλος: Ουαλία-Αγγλία 0-3
2ος όμιλος: Ιράν-ΗΠΑ 0-1

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου
4ος όμιλος: Αυστραλία-Δανία 17:00
4ος όμιλος: Τυνησία-Γαλλία 17:00
3ος όμιλος: Πολωνία-Αργεντινή 21:00
3ος όμιλος: Σαουδική Αραβία-Μεξικό 21:00

Πέμπτη 1η Δεκεμβρίου
6ος όμιλος: Κροατία-Βέλγιο 17:00
6ος όμιλος: Καναδάς-Μαρόκο 17:00
5ος όμιλος: Ιαπωνία-Ισπανία 21:00
5ος όμιλος: Κόστα Ρίκα-Γερμανία 21:00

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου
8ος όμιλος: Γκάνα-Ουρουγουάη 17:00
8ος όμιλος: Ν. Κορέα-Πορτογαλία 17:00
7ος όμιλος: Σερβία-Ελβετία 21:00
7ος όμιλος: Καμερούν-Βραζιλία 21:00

 

 

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ 8 ΟΜΙΛΩΝ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες)

Ολλανδία 7
Σενεγάλη 6
Ισημερινός 4
Κατάρ 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες)

Αγγλία 7
ΗΠΑ 5
Ιράν 3
Ουαλία 1

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

Πολωνία 4
Αργεντινή 3
Σ. Αραβία 3
Μεξικό 1

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

Γαλλία 6
Αυστραλία 3
Δανία 1
Τυνησία 1

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

Ισπανία 4
Ιαπωνία 3
Κόστα Ρίκα 3
Γερμανία 1

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

Κροατία 4
Μαρόκο 4
Βέλγιο 3
Καναδάς 0

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

Βραζιλία 6
Ελβετία 3
Καμερούν 1
Σερβία 1

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

Πορτογαλία 6
Γκάνα 3
Ν. Κορέα 1
Ουρουγουάη 1


Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.

Δημοφιλή άρθρα

Αφήστε ένα σχόλιο

Please enter your comment!
Please enter your name here

Εντός εκτός και επί τα αυτά

Μικρές αγγελίες

aggelies

Βήμα στον αναγνώστη

Στείλτε μας φωτό και video ή κάντε μία καταγγελία

Συμπληρώστε τη φόρμα

Ειδήσεις

Χρήσιμα