Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

«Λύτρωση» στο «Μολινό» με Οριγκί

Ο Ντιβόκ Οριγκί πέτυχε ένα από τα σημαντικότερα γκολ της φετινής σεζόν για τη Λίβερπουλ, καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε τον Ζοσέ Σα και λύγισε την αντίσταση της μαχητικής Γουλβς με 1-0 μέσα στο «Μολινό», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Γουλβς κατάφερνε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της, μπλοκάροντας τα ατού των «κόκκινων». Ο Γιούργκεν Κλοπ έριξε στο ματς τον Οριγκί και ο Βέλγος φορ ήταν αυτός που κατάφερε να χαρίσει την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του και να την «σπρώξει» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα η Νιούκαστλ πέτυχε την πρώτη νίκη της με τον Εντι Χάου στον πάγκο της, επικρατώντας με 1-0 της Μπέρνλι, ενώ στο όγδοο (!) λεπτό των καθυστερήσεων η Μπράιτον πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Σαουθάμπτον (1-1).

Νωρίτερα, με το απίθανο, και λίγο τυχερό, γκολ του πρώην μπακ του Ολυμπιακού, Αρτούρ Μαζουάκου, στο 87ο λεπτό, η Γουέστ Χαμ πήρε τη μεγάλη νίκη στο «London Stadium» επί της Τσέλσι με 3-2. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ προηγήθηκε με κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα (29′), η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε με πέναλτι του Λανζίνι (40′), μετά από λάθη των Ζορζίνιο και Μεντί, και οι «μπλε» προηγήθηκαν ξανά με τον Μέισον Μάουντ στο 44ο λεπτό.
Στην επανάληψη, όμως, τα «σφυριά» μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπόουεν στο 56′ κι ενώ η Τσέλσι πίεζε για να πάρει ξανά την πρωτοπορία στο σκορ, στο 87′ ο Μαζουάκου με μια σέντρα-σουτ από τα αριστερά ξεγέλασε τον Μεντί και έστειλε την μπάλα στ δίχτυα, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του και υποχρεώνοντας την Τσέλσι στη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα. Με την ήττα αυτή η Τσέλσι είναι πιθανό να χάσει την πρώτη θέση στη βαθμολογία.    Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι              3-2
(40' πεν. Λανζίνι, 56' Μπόουεν, 87' Μαζουάκου-29' Σίλβα, 44' Μάουντ)
Νιούκαστλ-Μπέρνλι              1-0