Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Κύπελλο Ελλάδας: Σε συναρπαστικό παιχνίδι ο ΟΦΗ 5-3 στα Περιβόλια

Μεγάλες συγκινήσεις πρόσφερε ο αγώνας Κυπέλλου την Δευτέρα στα Περιβόλια με τον ΟΦΗ να επικρατεί με 5-3 των Χανίων.

Δύο από τις καλύτερες ομάδες στις κατηγορίες τους πρόσφεραν γκολ και θέαμα ειδικά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το α’ 45λεπτο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις με την ομάδα του Ηρακλείου να προηγείται με δύο τέρματα και να φαίνεται ότι θα έπαιρνε σχετικά εύκολα την πρόκριση. Στο β’ μέρος είχαμε όμως τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν πολύ γρήγορα και τελικά μετά από πολλές εναλλαγές του σκορ φθάσαμε σε αυτό το εντυπωσιακό σκορ. Κρίμα που η ΕΠΟ δεν συναίνεσε στο αίτημα της ομάδας των Χανίων προκειμένου να υπάρξει ζωντανή μετάδοση στερώντας έτσι ένα μοναδικό θέαμα σε όσους δεν είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στο γήπεδο λόγω και των περιορισμένων θέσεων που διαθέτει πλέον αυτό.
Στο α’ ημίχρονο λοιπόν ο ΟΦΗ ήταν πιο αποτελεσματικός και άνοιξε το σκορ με κεραυνό του Αμπάντα στο 29’ για να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 42’ ο Λουίζ Φελίπε που πήρε το ριμπάουντ έπειτα από κεφαλιά του Βούρου στο δοκάρι.

Στο ίδιο διάστημα ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων Μπάουμαν κράτησε το “0” με δύο μεγάλες επεμβάσεις στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Την πρώτη στο 32’ σε κεφαλιά του Νίκολιτς και την δεύτερη στις καθυστερήσεις σε εκτέλεση φάουλ του Μανουσάκη.
Στο β’ 45λεπτο είχαμε ρεσιτάλ ευστοχίας και από τις δύο ομάδες και συγκλονιστική εξέλιξη.
Μόλις στο 49’ από γύρισμα του Μάναλη ο Ελευθεριάδης που είχε περάσει αλλαγή με πλασέ μείωσε και δύο λεπτά αργότερα (51’) ο Μανουσάκης με σουτ ισοφάρισε!
Στη συνέχεια μία άλλη αλλαγή ήταν ο πρωταγωνιστής και συγκεκριμένα ο Μοσκέρα που πέρασε στον αγώνα στο 57’ και “χτύπησε” εις διπλούν: αρχικά με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-3 στο 61’ και τρία λεπτά αργότερα (64’) όταν αξιοποίησε ασίστ του Γκλάζερ και πλάσαρε εύστοχα τον Καλογεράκη κάνοντας το 2-4.
Ομως τα Χανιά και πάλι δεν παρέδωσαν τα όπλα αφού απάντησαν άμεσα με μακρινό σουτ του Σερβιλάκη στο 67’ μειώνοντας σε 3-4.
Οι αλλαγές του Νταμπράουσκας όμως καθάρισαν ουσιαστικά την πρόκριση καθώς στο 78’ από ασίστ του Μοσκέρα ο Ριέρα διαμόρφωσε το 3-5 που ήταν και το τελικό σκορ.
Πέντε λεπτά αργότερα, στο 83’ ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Μεγιάδος για φάουλ πάνω στον Ελευθεριάδη που έφευγε στην αντεπίθεση.