Ένας χρόνος συµπληρώθηκε την Κυριακή από τότε που «Πρωθυπουργός και ∆ήµαρχος µαζί δήλωσαν ότι το πρώην στρατόπεδο Μαρκοπούλου παραχωρείται στο ∆ήµο µε στόχο να γίνει το καλύτερο πάρκο στην Ελλάδα». Αυτό αναφέρει η Πρωτοβουλία Χανιωτών για το στρατόπεδο Μαρκοπούλου, η οποία σχολιάζει: «Η Πρωτοβουλία µετά την άρνηση του ∆ήµου να πραγµατοποιήσει εκδήλωση εντός, µε δικαιολογία ότι γίνονται έργα, έκανε συγκέντρωση διαµαρτυρίας έξω από το πρώην στρατόπεδο Μαρκοπούλου από την νότια πλευρά του. Μια που ο χώρος δεν έχει καµία επικινδυνότητα και κανένα έργο δεν γίνεται, µπήκαµε µέσα και γιορτάσαµε τον ένα χρόνο της προσπάθειάς µας για χρήση του χώρου, παρά τις αλλεπάλληλες αρνήσεις του ∆ήµου να ανοίξει τον χώρο στους πολίτες. Ραντεβού µέσα λοιπόν σε κάθε ευκαιρία για να απολαµβάνουµε αυτό τον θαυµάσιο χώρο».