Εκθεση φωτογραφίας διοργανώνει ο Ορειβατικός Σύλλογος Χανίων στο πλαίσιο δράσεων και εκδηλώσεων, που πραγματοποιεί για τον εορτασμό των 80 χρόνων από την ίδρυσή του.
Η έκθεση θα διαρκέσει από την Παρασκευή 1 μέχρι και την Πέμπτη 7 Οκτωβρίου στην κάτω αίθουσα του Κέντρου Αρχιτεκτονικής Μεσογείου, με εικόνες από την ορεινή φύση του Νομού και της πατρίδας μας. Τα εγκαίνια θα γίνουν την Παρασκευή 1 Οκτωβρίου στις 8 μ.μ..
Στο πλαίσιο των παράλληλων εκδηλώσεων της έκθεσης, το Σάββατο 2 Οκτωβρίου στις 8 μ.μ. θα γίνει προβολή της βραβευμένης, στο 11ο Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης 2009, ταινίας – ντοκιμαντέρ ´Από τον Ολυμπο στο Εβερεστ´, παρουσία του σκηνοθέτη – ορειβάτη Παύλου Τσιαντού, που περιγράφει την πρώτη επιτυχημένη Ελληνική αποστολή για ανάβαση στην ψηλότερη κορυφή του κόσμου, το Εβερεστ, στα 8.850 μέτρα.
Η εκδήλωση διοργανώνεται με τη βοήθεια του Δήμου Χανίων και τελεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ορειβασίας – Αναρρίχησης, της οποίας ο πρόεδρος, κ. Δημήτριος Γεωργούλης, θα παραβρεθεί την πρώτη ημέρα έναρξης της έκθεσης.
Η έκθεση θα λειτουργεί καθημερινά μέχρι και τις 7 Οκτωβρίου, 10 π.μ. – 1 μ.μ. και 6 – 10 μ.μ.