95 χρόνια ζωής συµπληρώνει σήµερα η σπουδαία Χορωδία Χανίων. Μάλιστα στο φύλλο της εφηµερίδας “Παρατηρητής” της 28ης Νοεµβρίου 1928 διαβάζουµε σχετικά για τη δηµιουργία της.
Επ’ ευκαιρίας των γενεθλίων της Χορωδίας Χανίων αξίζει να θυµίσουµε ότι εµπνευστής της ήταν ο Κεφαλονίτης γιατρός Γεράσιµος Φωκάς, µε τους αδελφούς Γεώργιο και Αντώνιο Μπιτσάκη και άλλους προοδευτικούς Χανιώτες οι οποίοι ίδρυσαν τη Χορωδία Χανίων. ∆ιευθυντής ήταν ο συνθέτης Κοσµάς Μποχάγιερ.
Αναφέρει ο συντάκτης του άρθρου σχετικά «ήρχισεν ὁ καταρτισµὸς τῆς Χορωδίας τῶν Χανίων.
– Νέοι καὶ νεάνιδες διδάσκονται ὑπὸ εἰδικοῦ τὴν φωνητικὴν µουσικήν.
— Οὕτως ὥστε µετ’ ὀλίγον χρόνον θὰ ἀκούσωµεν συναυλίαν µὲ χορωδίαν.
— Εἶνε καὶ τοῦτο µία καλλιτεχνική πρόοδоς».