Με τις πρώτες πτήσεις στις 14 Μαΐου προς Ζάκυνθο και Ρόδο ξεκινά τη θερινή σεζόν η TUI Πολωνίας. Έπεται η Κω στις 16 Μαϊου και η Κρήτης στις 17. Το γεγονός αυτό επισημάνθηκε στο περιθώριο των συνομιλιών που είχε ο υπουργός τουρισμού Χάρης Θεοχάρης με τον πρόεδρο του Τουριστικού Επιμελητηρίου Πολωνίας (PIT) Pawel Niewladomski και τον Marcin Dymnicki, CEO της TUI Πολωνίας.
Ο συγκεκριμένος πράκτορας έχει προϋπολογίσει τον διπλασιασμό των επισκεπτών προς την Ελλάδα σε σχέση με το 2020. Εκτιμάται ότι οι Πολωνοί τουρίστες τους οποίους εξυπηρετεί η TUI Πολωνίας για το ταξίδι και τη διαμονή στη χώρα μας, εφέτος θα ανέλθουν στο 70% σε σχέση με το 2019.
17 Μαϊου οι πρώτες αφίξεις στην Κρήτη
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)