Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Season high στα τρίποντα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να μην ήταν ο πρώτος σκόρερ στη νίκη των Μπακς με 137-108 επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, αλλά έκανε προσωπικό ρεκόρ στα εύστοχα τρίποντα με 4/7 (και 11/15 βολές, 3/5 δίποντα). Ο “Greek Freak” άρχισε δε το παιχνίδι με 3/3 τρίποντα, ενώ συνολικά με το τέλος αυτού είχε συγκομιδή 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κόψιμο σε 25 λεπτά συμμετοχής. Για 18 διαδοχικά παιχνίδια δε, ο “Giannis” ξεπερνά τους 25 πόντους στα ματς των «ελαφιών» που έχουν 6 νίκες στους τελευταίους 8 αγώνες τους. Πρώτος σκόρερ των Μπακς αναδείχτηκε ο Μπόμπι Πόρτις, με τους 30 πόντους του να αποτελούν ρεκόρ σεζόν, ενώ ισοφάρισε και το ρεκόρ καριέρας του στα εύστοχα τρίποντα, δηλαδή τα έξι. Ο Κρις Μίντλετον είχε 14 πόντους, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα. Οι Μπλέιζερς γνώρισαν μία πέμπτη διαδοχική ήττα και έβδομη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια. Ο ΛεΜπρον Τζέιμς επέστρεψε… με “triple double” μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο και οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν με 122-115 στην παράταση των Νιου Γιορκ Νικς. Ο «βασιλιάς» που έχασε 5 αγώνες λόγω οιδήματος στο αριστερό γόνατο (με τους Λέικερς να γνωρίζουν 1 νίκη – 4 ήττες σε αυτό το διάστημα) πέτυχε 29 πόντους στην επιστροφή του, μάζεψε 13 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ βοηθώντας τους Λέικερς να επιστρέψουν από το -21 (47-68) του α΄ μέρους και να πανηγυρίσουν την 26η νίκη τους. Όμως, έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αφού αν και προηγήθηκαν με +7 (103-110), 77 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, οι Νικς απάντησαν με επιμέρους σκορ 1-8, ισοφάρισαν σε 111-111 με τρίποντο του Αρ Τζέι Μπάρετ και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση! Στο διάστημα αυτό, οι Λέικερς έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και με «όπλο» την άμυνα υποχρέωσαν την ομάδα της Νέας Υόρκης στην 29η ήττα της. Ο Μαλίκ Μονκ πέτυχε 29 πόντους, ενώ ο Άντονι Ντέιβις είχε συγκομιδή 28 πόντους και 17 ριμπάουντ, από τους νικητές. Για τους Νικς, ο Μπάρετ είχε 36 πόντους και ο Τζούλιους Ραντλ 32 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν των Θάντερ, Αλεξέι Ποκουσέφσκι ήταν εξαιρετικός τα ξημερώματα, αφού άγγιξε το double-double (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), αλλά η ομάδα του ηττήθηκε με 113-103 από τους Κινγκς.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.