Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πόλο: Ηττα στις λεπτομέρειες η Εφήβων – Με Ρουμανία για μια θέση στους “8”

Ολοκληρώθηκε και το τρίτο παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα πόλο εφήβων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μάλτα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδωσε μεγάλη μάχη, χάνοντας στις λεπτομέρειες με σκορ 9-8 από τους Σέρβους οι οποίοι πήραν τη νίκη με γκολ που πέτυχαν 17 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Η Εθνική μας κατακτά έτσι τη 2η θέση στον όμιλο και θ’ αγωνιστεί την Τετάρτη με τη Ρουμανία για μια θέση στα προημιτελικά.

Το πρώτο του γκολ με την Εθνική ομάδα στη διοργάνωση σημείωσε ο Κώστας Κανδανολέων, ενώ στα πλάνα του Ηλία Μαχαίρα για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν οι Νικολαΐδης και Σπάχιτς.

Σε δηλώσεις του στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ, ο τεχνικός του Ναυτικού Ομίλου Χανίων και ομοσπονδιακός προπονητής, Ηλίας Μαχαίρας τόνισε τα εξής:

«Ημασταν απολύτως ανταγωνιστικοί στον αγώνα με τη Σερβία, κοντράραμε στα ίσα το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και διεκδικήσαμε μέχρι το τέλος τη νίκη. Δεν μας έφτανε η ισοπαλία, χρειαζόμασταν οπωσδήποτε νίκη για την πρωτιά στον όμιλο, διότι δεν ευνοούμασταν στην ισοβαθμία -στα γκολ- κι έτσι έπρεπε να ρισκάρουμε και στο τέλος χάσαμε στις λεπτομέρειες. Δεν μπορέσαμε να πετύχουμε κάποια εύκολα γκολ κι αυτά τα λάθη, τα εύκολα στην επίθεση, οδήγησαν σε γκολ στην άμυνά μας. Αυτά οφείλονται στην έλλειψη εμπειρίας λόγω ηλικίας και θα τα διορθώσουμε στη συνέχεια. Δείξαμε, όμως, μια καλή εικόνα, απειλήσαμε την καλύτερη ομάδα του τουρνουά και μακάρι να συνεχίσουμε με το ίδιο πάθος και στα επόμενα παιχνίδια. Κρατάμε τα καλά στοιχεία, θα βελτιώσουμε λάθη σε άμυνα και επίθεση και θα πάμε για το καλύτερο. Δείξαμε ότι δεν φοβόμαστε κανέναν αντίπαλο. Κοιτάμε, όμως, ένα-ένα τα παιχνίδια. Οφείλουμε καταρχάς να κερδίσουμε -εύκολα ή δύσκολα- τη Ρουμανία στον χιαστί και μετά να δούμε τον καθοριστικό προημιτελικό με το Μαυροβούνιο».