Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ποδόσφαιρο-Φιλικός: Αρσεναλ-Τσέλσι 6-5 στα πέναλτι

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό και στα 90 λεπτά, η Άρσεναλ επικράτησε της Τσέλσι με 6-5 στα πέναλτι, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Δουβλίνο. Οι “μπλε” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ρούντιγκερ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μοράτα δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.
Και ενώ όλα έδειχναν πως η Τσέλσι θα έπαιρνε την νίκη γοήτρου, ο Λακαζέτ ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Στην διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν εύστοχοι στις πρώτες πέντε προσπάθειες, όμως ο Λόφτους-Τσικ αστόχησε στο 5ο κτύπημα και ο Ιβόμπι, ευστοχώντας, χάρισε την νίκη στους “κανονιέρηδες”. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Ουνάϊ Εμερι.
* Σε άλλη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Αλγκάρβε της Πορτογαλίας, η Λιόν επικράτησε με 3-2 της Μπενφίκα. Για τη γαλλική ομάδα τα γκολ σημείωσαν οι Μαρτσέλο (40’), Τραορέ (45’) και Τερνιέ (83’), ενώ για τους “αετούς της Λισαβόνας” σκόραραν οι Πίτσι (59’) και Μαρτσέλο (64’ αυτογκόλ). Ο Ανδρέας Σάμαρης δεν ήταν στο αρχικό σχήμα της Μπενφίκα και αντικατέστησε στο 86’ τον Ζαρντέλ.