Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Πετούσε φωτιές ο ΑΟ Χανιά 4-0 τον Αλιμο

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τον ΑΟΧ στο Κύπελλο Ελλάδος, αφού συνέτριψε με 4-0 τον Αλιμο στα Περιβόλια και πλέον σκέφτεται από τώρα τους ομίλους της β’ φάσης καθώς μετέτρεψε σε διαδικαστικού χαρακτήρα τη ρεβάνς σε δύο εβδομάδες.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα και στα δύο ημίχρονα με τρία συνολικά τέρματα και σημειώνοντας ένα ακόμα στο φινάλε έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους. Ειδικά οι μεσοεπιθετικοί που ήρθαν φέτος στα Χανιά όπως οι Κρητικός (παρότι προέρχεται από τραυματισμό), Καραλής και Καραγιάννης έδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν πολλά.
Μόλις στο 5′ από κόρνερ του Καραγιάννη ο Μανωλάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια οι “μπλε” είχαν την πρωτοβουλία και κάποιες ευκαιρίες όμως ειδικά στο πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου με μπαλιές από πίσω διέλυσαν την “αναιμική” χθες άμυνα των αντιπάλων. Στο 47′ ο Καραλής έχασε διπλή ευκαιρία, ενώ στο 49′ o Δάρρας πρόλαβε με προβολή τον Πάγκαλο αλλά έστειλε τη μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα αναγκάζοντας τον Μπαντίκο παρότι εκτός περιοχής να αποκρούσει με τα χέρια. Κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα ενώ στο φάουλ που εκτελέστηκε στο 53′ ο Καραλής την έστειλε στα δίχτυα του 16χρονου Μαυρίδη διπλασιάζοντας τα τέρματα των γηπεδούχων.
Ενώ στο 58′ από μπαλιά του Παγώνη ο Καραλής απέφυγε τον Μαυρίδη που τον ανέτρεψε. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Πάγκαλος γράφοντας το 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88′ ο Καραγιάννης με πλασέ από αριστερά έπειτα από πάσα του Γουέλκαμ.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ηρακλειώτη Φουκάκη, εντάξει θα μπορούσε να δώσει κόκκινη και στον Μαυρίδη στο 58′ αντί για κίτρινη αλλά ουδείς παραπονέθηκε καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα είχε αποβάλει τον βασικό τερματοφύλακα.
ΑΟ Χανιά: 15. Ρίζος, 7. Παγώνης, 24. Μανωλάς, 29. Γκότοβος, 13.Κοντέων, 5.Γκούμας, 77. Καμινιώτης (77′, 6.Οικονομόπουλος), 23. Πάγκαλος, 10. Καραλής (84′, 20. Μαρτσάκης), 8. Καραγιάννης, 11. Κρητικός (66′, 9.Γουέλκαμ).
Στον πάγκο ήταν οι: 21.Μαρκαντωνάκης, 26.Πάτας, 19. Ταταράκης, 17.Εσόνο.
Αλιμος: 33. Μπαντίκος, 4. Γαβριήλ, 3. Καλαϊτζίδης, 21. Μπουκουρης, 5. Δάρας, 6. Γούλας, 13. Καραμέρης, 29. Δρημούσης (70′, 90. Βουρλούμης), 27. Παντέλης, 8. Δωροβίνης (51′, 15. Μαυρίδης), 16. Κοκκιναράς (79′, 95. Νούλας)
Στον άλλο αγώνα για το Κύπελλο Χανίων είχαμε Παναχαϊκή – Πανηλειακός 3-0.

Ταμπακη
Τον 26χρονο μεσοαμυντικό Γιώργο Ταμπάκη (γεν. 3-11-1988) απέκτησε ο ΑΟΧ. Ο παίκτης αγωνιζόταν στον Βύζαντα ενώ παλιότερα είχε φορέσει τις φανέλες Κορωπίου, Εθνικού Αστέρα και Αιγάλεω.Μάλιστα ο Ταμπάκης είχε τιμωρηθεί πρωτόδικα με 6 αγωνιστικές ως αρχηγός της ομάδας των Μεγάρων στον αγώνα με τον ΑΟΧ καθώς εμφανίστηκε το γνωστό θέμα πλαστοπροσωπίας συμπαικτών του όμως τελικά αθωώθηκε από την επιτροπή Εφέσεων.