Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Παγκρήτια Πρωταθλήματα Σκακιού: Σάρωσαν με 14 πρωτιές τα Χανιωτάκια

» Χρυσό το 10ο Δημοτικό, ασημένιο το 2ο Γυμνάσιο

Με τους Χανιώτες να κατακτούν 14 πρώτες θέσεις από τις 22 και το 10ο Δημοτικό να αναδεικνύεται κορυφαίο σχολείο πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο το 16ο Παγκρήτιο Μαθητικό Πρωτάθλημα με διοργανωτές την ΣΑ Γαζίου,  την Επιτροπή Αθλητισμού του Δήμου Μαλεβιζίου, σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.Κ. Ελαβαν μέρος πάνω από 300 μαθητές ενώ 6 χρυσά κατέκτησαν τα παιδιά από το Ηράκλειο και 1 από Ρέθυμνο και Αγ. Νικόλαο.
Αναλυτικά τώρα και ξεκινώντας από τα ομαδικά πρωταθλήματα το 10ο Δημοτικό Χανίων αναδείχτηκε νικήτρια ομάδα Κρήτης κερδίζοντας όλους τους αγώνες τους. Η σύνθεση της ομάδας του 10ου ήταν: Αντωνιουδάκης Γιώργος, Σχετάκης Γιώργος, Σπανουδάκης Γιάννης, Μετζιδάκης Δημήτρης και Τσαφαράκη Κατερίνα. Στα Γυμνάσια πρωταθλήτρια ομάδα ήταν το 6ο Ηρακλείου και αργυρό μετάλλιο κατέκτησε το 2ο Γυμνάσιο Χανίων. Με την ομάδα μας αγωνίστηκαν η Καραβιτάκη Ευαγγελία, Παρασκάκης Φίλιππος, Καραβιτάκη Αντωνία, Γιώτσα Μαριλένα.
Στα ατομικά πρωταθλήματα οι επιτυχίες ξεκίνησαν από τα Νήπια ακόμη όπου η Γεωργιάδη Βασιλική (Τσικαλαριά) πρώτευσε στους αγώνες, 2η η Μπακάλη Αναστασία (30ο Ηρακλείου) και 3η η Χρυσού Ραφαέλλα (Χαρούμενο Εργαστήρι Ρεθύμνου). Στα αγορια ο Κοκολάκης Παύλος (5ο Ρεθύμνου) κατέκτησε την 1η θέση και στην 2η ισοβάθμησαν ο Μηλιός Αλέξανδρος (Μικρό Εργαστήρι Ηρακλείου), Ταμιωλάκης Γρηγόρης, 19ο Ηρακλείου, και Ψαριανός Μάνος (Βαμβακόπουλο).
Στην Α΄ Δημοτικού την 1η θέση κατέκτησε ο Καζάκος Φώτης (10ο Χανίων), και στη δεύτερη θέση ισοβάθμησαν ο Ριτζάκης Νικόλας (8ο Χανίων) και Γαβαλάκης Χρήστος (1ο Κουνουπιδιανών). Στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέκτησε η Σεϊμένη Μαρία 24ο Ηρακλείου, 2η η Τζομπανάκη Ευγενία 47ο Ηρακλείου και 3η η Σερλιδάκη Αναστασία 37ο Ηρακλείου.
Στην Β΄ δημοτικού πρωταθλήτρια Κρήτης αναδείχτηκε για 3η συνεχόμενη χρονιά η Τσαφαράκη Κατερίνα (10ο Χανίων), και στη 2η θέση ισοβάθμησαν η Αναστασάκη Γεωργία 47ο Ηρακλείου, Προκοπάκη Ελισσώ 6ο Ηρακλείου, και Παπαδάκη Νικολέτα 9ο Χανίων. Στα αγόρια την πρώτη θέση κατέκτησε ο Καλαϊτζάκης Αντώνης 2ο Βουτών, 2ος ο Χωραφάς Εμμανουήλ 4ο Αγ. Νικολάου και στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο Παπαδοσηφάκης Μανόλης 16ο Ρεθύμνου, Καλογεράκης Κων/νος, Παριωτάκης Γιώργος 10ο Χανίων, Τζανουδάκης Γιώργος 16ο Ρεθύμνου
Στην Γ΄ Δημοτικού Πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο Σπυριδάκης Γιώργος (8ο Χανίων), 2ος ο Χατζηδάκης Λάμπρος (Νιό Χωριό), και 3-4ος ο Καρτσάκης Γιάννης 37ο Ηρακλείου και Παπαδάκης Νίκος 36ο Ηρακλείου. Στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέκτησε η Τζίμα Ανθία 4ο Αγ. Νικολάου, 2η η Ψαριανού Έλενα (Βαμβακόπουλο), και στην 3η θέση ισοβάθμησαν η Κοντογιάννη Βίβιαν 2ο Βουτών και Χρυσού Ιωάννα 2ο Ρεθύμνου.
Στην Δ΄ Δημοτικού Πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο Γκόγκας Παντελής (5ο Χανίων), 2ος ο Σαράφης Ραφαέλ (5ο Χανίων) και στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο Φαρσάρης Χαράλαμπος 47ο Ηρακλείου και Σχετάκης Γιώργος (10ο Χανίων). Στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέκτησε η Πλατσάκη Ευγενία Βαλέρια 19ο Χανίων, 2η η Αναστασάκη Αναστασία 47ο Ηρακλείου και 3η η Φασουλά Αθηνά 2ο Βουτών.
Στην Ε΄ Δημοτικού Πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο Μαυρίδης Μάνος (8ο Χανίων), 2ος ο Τερζάκης Γιώργος 56ο Ηρακλείου, και 3ος ο Καλαϊτζάκης Εμμανουήλ 2ο Βουτών. Στα κορίτσια 1η ήταν η Κοζύρη Αικατερίνη 4ο Αγ. Νικολάου, και στη 2η θέση ισοβάθμησαν η Ορφανάκη Καλλιόπη (4ο Αγ. Νικολάου), Κλεοβούλου Σοφία 3ο Χανίων, Μανιαδάκη Μυρτών 2ο Βουτών και Μανουσουδάκη Ελένη 1ο Χανίων.
Στην ΣΤ΄ Δημοτικού πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο Αντωνιουδάκης Γιώργος 10ο Χανίων, 2ος ο Σακλαμπανάκης Δημήτρης (49ο Ηρακλείου) και Τουτουδάκης Άγγελος 2ο Αγ. Νικολάου.
Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Τσαπάκη Ασημένια 5ο Ηρακλείου, 2η η Σκαράκη Γεωργία (1ο Σούδας) και 3η η Νταγιαντά Μαρία (Ανωγείων).
Στην Α΄ Γυμνασίου Πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο Παρασκάκης Φίλιππος (2ο Χανίων), 2ος ο Καζάκος Νικόλαος, 2ο Ηρακλείου, και 3ος Αλειφέρης Γιάννης 1ο Ελ. Βενιζέλου.
Στα κορίτσια πρωταθλήτρια Κρήτης αναδείχτηκε η μόνιμη Πρωταθλήτρια εδώ και επτά χρόνια Καραβιτάκη Αντωνία (2ο Χανίων), 2η η Κωσταρά Ζήνα (6ο Ηρακλείου) και 3η η Κοτσυφάκη Δανάη (2ο Ηρακλείου)
Στην Β΄ Γυμνασίου Πρωταθλήτρια Κρήτης αναδείχτηκε η Παπαδοκωνσταντάκη Αικατερίνη (7ο Χανίων), 2η η Μακρή Ιωάννα (Πειραματικό Ηρακλείου) και 3η η Καλιοντζάκη Εριέττα (Νέας Κυδωνίας). Στα αγόρια πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο Θάνος Μαυρίδης (2ο Χανίων), 2ος ο Καβούνης Γιώργος (2ο Ρεθύμνου) και στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο Χουρδάκης Αριστοφάνης (3ο Ηρακλείου) και Δασκαλάκης Στέφανος Σόλων (4ο Χανίων).
Στην Γ΄ Γυμνασίου την πρώτη θέση κατέκτησε ο Παπιδάκης Γιώργος (Πειραματικό Ηρακλείου), 2ος ο Τζαγκαράκης Παναγιώτης (5ο Χανίων) και 3ος ο Φυντριλάκης Κυριάκος 5ο Χανίων. Στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέκτησε η Εργαζάκη Ειρήνη 6ο Ηρακλείου, 2η η Καπνιστού Μαρία 2ο Ηρακλείου και 3η η Φοινικιανάκη Στέλλα 6ο Ηρακλείου.
Τέλος στα Λύκεια πρωταθλητής Κρήτης αναδείχτηκε ο Πατρελάκης Ευάγγελος (Λύκειο Σούδας), 2ος ο Μπαϊραμιάν Αρτούρ 2ο Χανίων, και 3ος ο Κουβίδης Ιωάννης (2ο Ηρακλείου). Στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέκτησε η Κουτσουράκη Αριάδνη (5ο Ηρακλείου), 2η η Δαγκωνάκη Ασπασία (2ο Ηρακλείου) και στην 3η θέση ισοβάθμησαν η Κουκουράκη Χρυσή (1ο Ρεθύμνου), Χατζηπαναγιώτου Ασημένια (Ελ. Βενιζέλου) και Ματθαιάκη Νεφέλη (5ο Ηρακλείου).