Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Οι Χανιώτες προπονητές ψηφίζουν Αργεντινή στο Μουντιάλ

Μετά από 4 συνεχόμενες κατακτήσεις του παγκοσμίου Κυπέλλου από χώρες της Ευρώπης μάλλον οι περισσότεροι περιμένουν ότι αυτή τη φορά το τρόπαιο θα καταλήξει στην Νότια Αμερική και καθώς η Βραζιλία έπεσε θύμα έκπληξης μοναδική εκπρόσωπος της απέμεινε η Αργεντινή. Καθόλου τυχαία λοιπόν που και η πλειοψηφία των προπονητών της Α’ κατηγορίας ΕΠΣΧ και συγκεκριμένα οι 10 από τους 16 ποντάρουν ότι ο Μέσι και η παρέα του θα σηκώσει το τρόπαιο την Κυριακή αργά το απόγευμα στο Κατάρ. Φυσικά αρκετά υπολογίσιμη δείχνει και η κάτοχος του τίτλου Γαλλία που διαθέτει και τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης στις τάξεις της (Μπαπέ).

Τέσσερις προπονητές βλέπουν το Ντιντιέ Ντεσάν να οδηγεί τους “μπλε” και πάλι στην κορυφή του κόσμου. Υπάρχει πάντως και μία ψήφος στην μοναδική εκπρόσωπο της Αφρικής που έφθασε σε μία ημιτελική φάση Μουντιάλ δηλαδή το Μαρόκο ενώ και άλλοι δύο βλέπουν να πετάει έξω την Γαλλία! Επίσης ένας προπονητής δήλωσε Κροατία και μάλιστα ήταν ο μοναδικός που της έδινε τύχη στον σημερινό ημιτελικό για να επαναλάβει τον άθλο που πέτυχε 4 χρόνια πριν στη Μόσχα!

ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΚΟΥΝ 90 ΛΕΠΤΑ

Οσον αφορά τώρα την διάρκεια του τελικού οι μισοί θεωρούν ότι θα ξεπεράσει τα 90 λεπτά και θα υπάρξει είτε παράταση είτε πέναλτι. Συνολικά οκτώ από τους προπονητές δήλωσαν ότι θα χρειαστεί το έξτρα ημίωρο ενώ οι μισοί από αυτούς (4) θεωρούν ότι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές από την άσπρη βούλα. Στα πέναλτι τώρα οι 3 βλέπουν να κερδίζει η Αργεντινή και ο ένας η Κροατία. Λογικό καθώς διαθέτουν δύο τερματοφύλακες που έδειξαν ήδη ότι μπορούν να αναδειχθούν στην διαδικασία αυτή. Αλλά και στην παράταση πάλι οι 3 στους 4 ποντάρουν στην Αργεντινή ενώ ο τέταρτος στη Γαλλία.
Αν τώρα ο τελικός κριθεί στην κανονική διάρκεια εδώ υπάρχει σχεδόν ισορροπία στις προ-γνωστικά: 4 δίνουν Αργεντινή και 3 Γαλλία ενώ η τελευταία ψήφος πάει στο Μαρόκο!

ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΤΟ ΑΝΤΕΡ

Οσον αφορά το πόσα γκολ θα σημειωθούν στον τελικό η πλειοψηφία (9) θεωρεί ότι αυτά θα είναι κάτω από 3 δηλαδή under. Διότι μπορεί να σημειώθηκαν 6 γκολ στον προηγούμενο τελικό όμως στην πραγματικότητα μετά το 1998 όλοι οι υπόλοιποι τελικοί είχαν 1 με 2 γκολ ενώ στην Νότια Αφρική το 2010 κανένα. Από τους 9 προπονητές που βλέπουν λίγα γκολ τα 2/3 δίνουν δύο γκολ (οι πέντε με σκορ 1-1 και ο ένας 2-0) ενώ δύο θέλουν τον τελικό να κρί-νεται στο ένα γκολ και ένας υποστηρίζει ότι δεν πρόκειται να μπει καθόλου η μπάλα στα δί-χτυα. Από όσους περιμένουν καλύτερο θέαμα και πιο πλούσιο σε γκολ τελικό (δηλαδή over) οι τρεις ποντάρουν στα 3 συνολικά τέρματα με το 2-1 ως σκορ, άλλοι τρεις δίνουν 4 τέρματα (δυο με 2-2 και ένας με 3-1) και ο πλέον αισιόδοξος 5 γκολ: 3-2. Ακόμα και έτσι πάντως υ-στερεί από τον “χορταστικό” τελικό της Ρωσίας όπου η Γαλλία επικράτησε με 4-2 της Κροα-τίας.

Σε γενικές γραμμές πάντως τα ¾ των προπονητών περιμένουν και τις δύο ομάδες ότι θα σκοράρουν στην διάρκεια του 90λεπτου.

Να όμως και τα προγνωστικά των 16 προπονητών κατά αλφαβητική σειρά τα οποία συγκε-ντρώσαμε χθες πριν δηλαδή διεξαχθούν οι δύο ημιτελικοί: