Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Κύπελλο Ελλάδος: Α.Ο. Χανιά – ΠΑΟΚ: 2 – 6

Παρά το καλό του ξεκίνημα στο παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του κυπέλλου Ελλάδος, ο Α.Ο. Χανιά δεν μπόρεσε τελικά να “κοντράρει” τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έφυγε από τα Περιβόλια έχοντας κερδίσει με 6-2.
Η χανιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′ με σουτ του Σταματή (φωτ.), όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 20′ με τον Ζάιρο και τρία λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα με κεφαλιά του Σάμπο (πάντως και στα δυο γκολ υπήρξαν διαμαρτυρίες για παραβάσεις). Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (41′) ο Σάμπο σημείωσε το 1-3, ενώ στην εκπνοή του ο ΑΟΧ έμεινε με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Μπριλάκης.
Έχοντας πλέον και τη αριθμητική υπεροχή ο “δικέφαλος του Βορρά” σημείωσε ακόμη δυο γκολ με τους Μυστακίδη (61′) και Πέλκα (64′), μείωσαν 2-5 οι γηπεδούχοι στο 80′ με κτύπημα πέναλτι του Λίτα (το κέρδισε ο ίδιος) και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85′ με τον Σάμπο να επιτυγχάνει χατ τρικ.
Α.Ο. Χανιά (Λυρώνης): Πρίφτης, Χατζηηλιάδης, Παγώνης (λ.τ. 54′ Μπουζούκης), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Σάντερσον, Νυκτάρης Ν. (46′ Διαμαντόπουλος), Ρίκκα, Σταμάτης, Λίτα, Σαϊνέ (65′ Δεινόπαπας).
ΠΑΟΚ (Τούντορ): Ολσεν, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Κωνσταντινίδης, Γκολάσα (71′ Άντονις), Σάμπο, Τσίμιροτ, Κοροβέσης, Ζάιρο, Μυστακίδης, Πέλκας (65′ Αθανασιάδης).

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.