Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττα 1-0 στα Γιάννινα για τον Πλατανιά

Σε τροχιά εισόδου στην πρώτη πεντάδα της Σούπερ Λίγκας παραμένει ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Πλατανιά στο στάδιο “Οι Ζωσιμάδες”, για την -εξ αναβολής- 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Ακόστα στο 53΄.
Μετά από ένα… απερίγραπτα κακό πρώτο ημίχρονο, όπου δεν υπήρξε ούτε μία αξιόλογη φάση, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι στο β΄ μέρος και πήραν τα ηνία του αγώνα. Θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ στο 51΄, όταν ο Τζημόπουλος δεν εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ολιμπά πλασάροντας άουτ, τα κατάφεραν όμως δύο λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή του Ακόστα, μετά από σέντρα του Ιλιτς. Ο ΠΑΣ πλησίασε και το δεύτερο γκολ στο 60΄, με την κεφαλιά του Γιάκου να σταματάει στο δοκάρι, αλλά σε γενικές γραμμές κράτησε μάλλον εύκολα το υπέρ του αποτέλεσμα, υποχρεώνοντας τον Γιώργο Παράσχο να ξεκινήσει με ήττα τη θητεία του στον πάγκο του Πλατανιά. Μόνο προς το τέλος απείλησαν οι Χανιώτες, με το άστοχο σουτ του Γκαβιλάν στο 84΄, κυρίως όμως με τη φάση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το κοντινό σουτ του Γουνδουλάκη έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Στρούνα.
Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Κίτρινες: Ακόστα, Χαρίσης – Τόρες, Ιτούα
Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς (57΄ Μανιάς), Μιχαήλ (63΄ Σκόνδρας), Τζημόπουλος, Κοροβέσης (78΄ Ντάσιος), Τσουκαλάς, Ιλιτς, Ναδάλες, Ακόστα, Χαρίσης
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ολιμπά, Μενδρινός (77΄ Μιλούνοβιτς), Μπανανά, Κουλιμπαλί (59΄ Γκαβιλάν), Ιτούα, Μαχαμάτ, Αποστολόπουλος, Τόρες, Γιακουμάκης (66΄ Γουνδουλάκης), Δημήτρης, Αγκιλέρα

EXAΣΕ ΚΑΙ Ο ΟΦΗ

Στον άλλο μεσημεριανό αγώνα, με τέρμα του Ιγκόρ στο 34ο λεπτό, ο Πανθρακικός πέρασε αλώβητος από το Ηράκλειο, φτάνοντας στο πρώτο εφετινό εκτός έδρας «τρίποντο»! Στο άδειο -λόγω τιμωρίας- Γεντί Κουλέ, η ομάδα του Μάνουελ Ρόκα επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, κι έκανε αποφασιστικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα οι Κρήτες, οι οποίοι από το 61ο λεπτό έπαιζαν και με αριθμητικό μειονέκτημα, μετά την αποβολή του Μπολάκη με δεύτερη κίτρινη, παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και ετοιμάζουν ήδη… βαλίτσες για την Football League.