Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

“Χτύπησε” την ΑΕΚ στο 93′

Μετά τον Παναιτωλικό (ισοπαλία χωρίς γκολ), τον Παναθηναϊκό (ήττα στο γκολ), ο ΑΟΧ/Κισσαμικός κόντραρε σαν ίσος προς ίσο και την ΑΕΚ, υποχρεώνοντας την χθες σε ισοπαλία με σκορ 1-1 στα (παγωμένα) Περβόλια.

Eνδεχομένως, η εμφάνιση απέναντι στην “Ενωση” να είναι η καλύτερη φετινή για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη που από το 1ο λεπτό του παιχνιδιού, όπου είχε μία διπλή κλασική χαμένη ευκαιρία έως και το τελευταίο όπου σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης… σφυροκοπούσε την εστία της.
Ουσιαστικά, το γκολ από τον Ρίσκι, που σκοράρει και πάλι, αποτελεί μια δικαίωση της προσπάθειας για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Αποδείχτηκε πως η ομάδα έπαιξε απελευθερωμένα σε αυτό το παιχνίδι και σίγουρα δεν ήταν επηρεασμένη μετά την ψυχρολουσία της εντός έδρας ήττας που είχε προηγηθεί από τον Ηρακλή. Το βασικό ζήτημα όμως για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό είναι να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό και να μπορέσει την Κυριακή να φτάσει στη νίκη επί του Αήττητου Σπάτων, τον οποίο θ’ αντιμετωπίσει εκτός έδρας για την Φούτμπολ Λιγκ.
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με το γκολ του Πόνσε που σκόραρε στο 37′ από πλάγια θέση παίρνοντας τη μπάλα από τον Κλωναρίδη, με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό να “απαντά” στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν από φάουλ του Παπαχρήστου και σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Ρίσκι από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
Το επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί κατά πάσα πιθανότητα την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου στο Ολυμπιακό Στάδιο.

1Β

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός παρέδωσε ανθοδέσμη στον παίκτη της ΑΕΚ, Μιχάλη Μπακάκη, για την προσφορά του στον Α.Ο. Χανιά τη σεζόν 2010-11 όπου ο ίδιος 20 ετών τότε, είχε αγωνιστεί στη Γ’ Εθνική.
Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών). Βοηθοί: Ακρίβος – Φωτόπουλος (Αθηνών). 4ος διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου)
Κίτρινες κάρτες: Ζιούλης (55′), Μοράν (78′), Μπακάκης (86′)

ΑΟΧ/Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι (81′ Τεγούσης), Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Γκίνη, Σελινιωτάκης, Σιμόν (68′ Καραγιάννης), Βρεττός, Χαλκιαδάκης (62′ Αρναρέλλης), Ρίσκι.
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Μπακάκης, Γκάλο (79′ Γιαννιώτας), Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Αλεφ, Μάνταλος, Κλωναρίδης (70′ Μοράν), Μπογέ (46′ Λιβάια), Πόνσε.