Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Χανιώτες δρομείς στον Μαραθώνιο της Αθήνας

Για μια ακόμη χρονιά τα Χανιά είχαν πολυάριθμη παρουσία τόσο στον 36ο Μαραθώνιο της Αθήνας, όσο και στους άλλους αγώνες που περιελάμβανε η διοργάνωση, ενώ με την κατάταξη που πήραν οι συμμετέχοντες, επιβεβαίωσαν ότι έχουν “δυνατά πόδια και γερά πνευμόνια”.

Ρεκόρ συμμετοχών (εκίνησαν περισσότεροι από 18.000 δρομείς και τερμάτισαν 15.279) υπήρξε στην κλασική διαδρομή των 42.195μ, όπου τόσο στους άνδρες, όσο και στις γυναίκες τα Χανιά ξεχώρισαν. Ο 39χρονος δικηγόρος Σταύρος Ζαγκανάς τερμάτισε 15ος με 2 ώρες 34’ 41’’ και ήταν 9ος καλύτερος Έλληνας, αλλά και 4ος στο σύνολο – 3ος Έλληνας στην ηλικιακή κατηγορία 35-39 ετών (πέρυσι είχε κάνει 2.41.35), τερματίζοντας 24ος στη γενική, 12ος Έλληνας και 21ος άνδρας).

Από την πλευρά της, η 42χρονη αρχιτέκτων μηχανικός, Νάντια Συντζανάκη, τρέχοντας για πρώτη φορά Μαραθώνιο, τερμάτισε 486η και ήταν η 10η καλύτερη Ελληνίδα (στην ηλικιακή κατηγορία 40-44 ετών ήταν 6η στο σύνολο και 3η Ελληνίδα). Σίγουρα οι εμπειρίες είναι μοναδικές για όλους όσοι τρέχουν στην κλασική διαδρομή από τον Μαραθώνα μέχρι το Παναθηναϊκό Στάδιο και όλες οι συμμετοχές ήταν ξεχωριστές, αλλά αξίζει ν’ αναφέρουμε αυτήν του Στέλιου Καρασταμάτη, που πήρε την 5η θέση (3ος Έλληνας) στην ηλικιακή κατηγορία άνω των 75 ετών.

Στη συνέχεια παρουσιάζουμε όσες Χανιώτισσες και όσους Χανιώτες “έπεσαν στο μάτι μας” ψάχνοντας τ’ αποτελέσματα (σίγουρα μας ξέφυγαν αρκετοί), σύμφωνα με τον χρόνο που σημείωσαν. Ζαγκανάς Σταύρος 2.34.41,