Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΗΛΙΝΟΥ ΣΤΟΧΟΥ (ΣΚΗΤ)

Στο Σκοπευτήριο του Λαγκαδά διεξήχθησαν οι πανελλήνιοι αγώνες στο σκητ (της κορυφαίας εσωτερικής διοργάνωσης του πήλινου στόχου) και τον τίτλο κατέκτησε ο σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΚ, Νίκος Μαυρομμάτης, 2ος ήταν ο Μάκης Μίτας (Βάρδας), 3ος ο Νίκος Ανδριανόπουλος (ΣΚΟΛΕΚ), στην 4η θέση κατετάγη ο Ιορδάνης Καλομενίδης (Βάρδας), ενώ δεν πήρε μέρος ο Γιώργος Σαλαβαντάκης (Βάρδας), ο οποίος έχει κατακτήσει αρκετές φορές τον πανελλήνιο τίτλο στο αγώνισμα.
Η επικράτηση των δυο σκοπευτών της εθνικής, δηλαδή του Μαυρομμάτη και του Μίτα, ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη, ενώ σημαντικά στοχεία αποτελούν η επιστροφή -μετά από αρκετό καιρό- στις καλές επιδόσεις του Ανδριανόπουλου, η σταθεροποίηση στις υψηλές θέσεις του αγωνίσματος του Καλομενίδη, αλλά και η 6η θέση του Σαράντου Δαριώτη (ΣΟ Σπάρτης), διάκριση που πέτυχε στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό πανελληνίων αγώνων.
Η πολύ καλή παρουσία των αθλητών των συλλόγων του νομού μας, έφερε την ΣΚΟΛΕΚ στην 1η θέση του ομαδικού, ενώ 2ος ήταν ο Βάρδας.
Παράλληλα διεξήχθησαν και οι αγώνες στο νταμπλ τραπ, όπου πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κώστας Σταμόπουλος (ΣΣΒ).
Αναλυτικά οι 6 πρώτοι στο σκητ κατηγορίας ανδρών.
Νίκος Μαυρομμάτης (ΣΚΟΛΕΚ) 119 (24-25-23-23-24) + 24 =143
Μάκης Μίτας (Βάρδας) 117 (23-23-24-24-23)+ 24 = 141
Νίκος Ανδριανόπουλος (ΣΚΟΛΕΚ) 115 (22-23-22-24-24)+ 23 = 138
Ιορδάνης Καλομενίδης (Βάρδας) 107 (22-21-24-21-19) +21 (1) = 128
Ανυφαντής Γιάννης (ΟΦΚΟ) 108 (22 -22-22-20-22)+20 (0) = 128
Σαράντος Δαριώτης (ΣΟ Σπάρτης) 107 (20-24-20-24-19) +19 = 126
Όπως γίνεται αντιληπτό, στο κύπελλο (για το οποίο ήταν ο αγώνας στα πρώτα 125 πιάτα), μοναδική αλλαγή ήταν η 5η με την 4η θέση της τελικής κατάταξης.
Ακόμη, o Θεόδωρος Περατικός (ΣΚΟΛΕΚ) ήταν 11ος με 104 και ο Βασίλης Ψιλόπουλος (Βάρδας) 22ος με 96.
Όσον αφορά τους εφήβους, από τον Βάρδα αγωνίστηκε ο Γιάννης Γκογκολάκης, που (με 83 επιτυχίες) πήρε την 4η θέση .
Στο ομαδικό, η ΣΚΟΛΕΚ αναδείχθηκε πρώτη με 338, ακολούθησε ο Βάρδας (320), ενώ την 3η θέση πήρε ο ΟΦΚΟ (307).