Αν και απομένουν δυο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της α? φάσης στο παγκρήτιο πρωτάθλημα βόλεϊ κορασίδων, ξεκαθάρισαν οι ομάδες -από τους ομίλους όπου μετέχουν χανιώτικες- που συνεχίζουν στην επόμενη.
Μετά το Ν.Α.Ο. Σούδας και τον Κύδωνα1, προκρίθηκαν ακόμη Σ.Φ.Π. Χανίων (κερδίζοντας τον Α.Ο. Ακρωτηρίου, ο οποίος είχε σίγουρα καλή ομάδα, όμως στάθηκε άτυχος αφού “έπεσε” στο δύσκολο όμιλο, ενώ δεν έπαιξε στο τελευταίο ματς η τραυματίας, Νικολουδάκη) και Αρκάδι.
Ακόμη, ολοκληρώθηκε η α? φάση των γυναικών (αργά χθες έγινε η κλήρωση της β?), με τα φαβορί να κερδίζουν εύκολα και στους άνδρες, σημαντική νίκη πήρε ο Κύδωνας, ενώ ακόμη ένα τρίποντο πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΣΦΠΧ. Τέλος, στους παίδες από τις ομάδες του νομού μας κέρδισε ο ΣΦΠΧ, επικρατώντας στη χανιώτικη αναμέτρηση του ΟΑΧ. Συνοπτικά τα φύλλα αγώνων.
ΑΝΔΡΕΣ (8η αγωνιστική)
ΣΦΠΧ – ΟΦΗ 3-0
Διαιτητές: Κοκκινάκης, Τραχαλάκη
Σετ: 25-6, 25-21, 25-21
Σ.Φ.Π. Χανίων (Αντ. Πούμπουρας): Ραβίκαλης, Δ. Μπουρμπάκης, Κουτρουμπάκης, Γλυνιαδάκης, Δριμισκιανάκης, Μποτζολάκης (αρχ. εξάδα) Ξυλούρης, Μυλωνάς, Ανέστης, Μαυριγιαννάκης, Χατζηδαμιανού, Χριστιανάκης (λίμπερο).
Κύδων – ΓΕΗ 3-0
Διαιτητές: Καρπουζάς, Πετακάκη
Σετ: 25-18, 25-21, 26-24
Κύδων (Ν. Ζιώγας): Μαυρεδάκης, Φίλος, Πνευματικός, Πάτερος, Δ. Φουρναράκης, Σταυρουλάκης (αρχ. εξάδα) Κολιάμπας, Καλλιδονάκης, Χατζηαγάπογλου, Δαρκαδάκης, Γιαννόπουλος, Μπακιρτζόγλου (λίμπερο).
* Ρεπό είχε η Άθλεση.
Βαθμολογία (σε 7 αγώνες): ΣΦΠΧ* 18 (18-1 σετ), Κύδων 10 (11-13), ΓΕΗ 8 (12-16), ΟΦΗ* 6 (9-14), Άθλεση* 6 (8-14). Οι ομάδες με * έχουν κάνει το ρεπό τους.
9η -και προτελευταία της α? φάσης- αγωνιστική (7/2): ΣΦΠΧ-Κύδων (3-0 στον α? γύρο), ΟΦΗ- Άθλεση, ρεπό η ΓΕΗ.
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
(9η αγωνιστική)
Χερρονάσιος – ΣΦΠΧ 0-3
Σετ: 25-18, 25-9, 25-18
Σ.Φ.Π. Χανίων (Γ. Μπουρμπάκης): Σηφαλάκη, Τζουβαδάκη, Κ. Σφυρή, Κ. Βλαχάκη, Όλγα Κορακοβούνη, Δόβρου (αρχ. εξάδα) Ρ. Σφυρή, Ντουσάκη, Μουτσάκη (λίμπερο).
ΓΕΗ – Ν.Α.Ο. Σούδας 0-3
Σετ: 9-25, 12-25, 7-25
Ν.Α.Ο. Σούδας (Κ. Χριστιανάκης): Γιαννακουδάκη, Ευτ. Μιχαήλ, Πελεκάση, Βακαλοπούλου, Αθανασίου, Κοντορίνη (αρχ. εξάδα) Αποστολάκη, Πατεράκη, Μπουρνάζου, Βουτζόγλου, Βρουβάκη, Τερψ. Μιχαήλ (λίμπερο).
Κύδων – Αετός 3-0
Διαιτητές: Πετακάκη, Καρπουζάς
Σετ: 25-12, 25-13, 25-15
Κύδων (Β. Σπανός): Μπότση, Λιούλιου, Κλεισιάρη, Βογιατζάκη, Μαρινάκη, Πάτα (αρχ. εξάδα) Βαρουξάκη, Μουτσοντέμι, Γαϊτανάρου, Χατζηλούδη, Λαμπρινουδάκη, Τζαγκαράκη (λίμπερο).
Αετός (Σταμ. Πιπεράκης): Φόστερ, Ντουσάκη, Μπογιατζή, Καπνισάκη, Ελ. Καλαϊτζάκη, Γ. Καλαϊτζάκη (αρχ. εξάδα) Καπουράνη, Τσελάνη, Καπετανάκη, Μαρινάκη (λίμπερο).
? * Άρης – Μεσσαρά 0-3, ρεπό είχε η Άθλεση.
Τελική βαθμολογία α? φάσης (σε 8 αγώνες): ΣΦΠΧ 22 (24-4), Άθλεση 21 (23-7 σετ), Ν.Α.Ο. Σούδας 17 (21-11), Χερρονάσιος 16 (17-11), Κύδων 14 (17-11), Μεσσαρά 9 (9-15), Άρης Γ. 6 (6-19), ΓΕΗ -3 (6-21), Αετός -3 (0-24). Ο Αετός έχει ένα μηδενισμό και -3β, ενώ η ΓΕΗ άρχισε με -6 βαθμούς λόγω αποχώρησής της από το αντίστοιχο περυσινό πρωτάθλημα.
Οι 6 πρώτες της βαθμολογίας συγκροτούν πλέον τον όμιλο τίτλου (από τον οποίο θα προκύψει και η φετινή πρωταθλήτρια) και οι άλλες τρεις αυτόν της κατάταξης. Και στους δύο ομίλους θα διεξαχθεί ένας γύρος, σ? έδρες αντίθετες από αυτές της α΄ φάσης στους αγώνες μεταξύ των ίδιων αντιπάλων, ενώ όλες οι ομάδες θα μεταφέρουν τους βαθμούς που έχουν συγκεντρώσει στα 8 μέχρι τώρα ματς.
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Γ? όμιλος (4η αγωνιστική)
Αετός – Κύδων1 0-3
Διαιτητές: Τραχαλάκη, Πετακάκη
Σετ: 11-25, 19-25, 13-25
Αετός (Σταμ. Πιπεράκης): Γ. Καλαϊτζάκη, Μπογιατζή, Ντουσάκη, Καπνισάκη, Τσελάνη, Ελ. Καλαϊτζάκη (αρχ. εξάδα) Καπετανάκη.
Κύδων1 (Β. Σπανός): Βαρουξάκη, Μουστάκα, Μαρινάκη, Κλεισιάρη, Πάτα, Κ. Περράκη (αρχ. εξάδα) Μουτσοντέμι, Παρδαλάκη, Μ. Περράκη, Χατζηλούδη, Κορομηλά, Τζαγκαράκη (λίμπερο).
* ΟΠΕΡ – Αρκάδι 2-3.
Βαθμολογίας (σε 4 αγώνες): Κύδων1 8 (12-0 σετ), Αρκάδι 7 (9-5), ΟΠΕΡ 5 (5-9), Αετός 3 (0-12). Ο Αετός έχει ένα μηδενισμό.
5η αγωνιστική (6/2): Κύδων1-Αρκάδι, Αετός-ΟΠΕΡ.
Δ? όμιλος (8η αγωνιστική)
Α.Ο. Ακρωτηρίου – ΣΦΠΧ 0-3
Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη
Σετ: 23-25, 18-25, 11-25
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Χρ. Διαμαντάκης): Αποστολάκη, Αθανασίου, Κλάους Μπίζιου, Σαριδάκη, Σκιτζή, Κεσανλή (αρχ. εξάδα) Αγιουτάντη, Παπαναστάση, Μπαλίδου, Σιδέρη, Πολυχρονάκη, Πατελάκη (λίμπερο).
Σ.Φ.Π. Χανίων (Αντ. Πούμπουρας): Δόβρου, Κ. Βλαχάκη, Ντουσάκη, Ρουμπ. Σφυρή, Μπλαζάκη, Βουγιουκαλάκη (αρχ. εξάδα) Παντελάκη, Κουτσούρου, Φαντάκη, Μιχελάκη, Βιγλάκη, Πιτσιλή (λίμπερο).
Παγχανιακός – Κύδων2 0-3
Διαιτητές: Κοκκινάκης, Πετακάκη
Σετ: 12-25, 13-25, 12-25
Παγχανιακός (Γ. Παπαδάκης): Σφυράκη, Λιλικάκη, Σταυρ. Πολυχρονάκη, Βουντουράκη, Μουντάκη, Αποστολάκη (αρχ. εξάδα) Αν. Πολυχρονάκη, Λουράκη, Χαλκιαδάκη, Ορφανουδάκη.
Κύδων2 (Χρ. Κατοίκος): Κυριακάκη, Χαλκιαδάκη, Πετρουλάκη, Κυρικλάκη, Σκευάκη, Ματσαμά (αρχ. εξάδα) Μαρονικολάκη, Τσούξτου, Σέμα, Κουνδουράκη, Ανδρουλάκη, Λιουδάκη.
* Ρεπό είχε ο ΝΑΟ Σούδας.
Βαθμολογία (σε 7 αγώνες): ΣΦΠΧ 13 (19-3 σετ), Ν.Α.Ο. Σούδας* 12 (18-2), Α.Ο. Ακρωτηρίου* 8 (7-12), Κύδων2* 8 (6-12), Παγχανιακός 7 (0-21). Οι ομάδες με * έχουν κάνει το ρεπό τους.
9η αγωνιστική (6/2): ΣΦΠΧ-Ν.Α.Ο. Σούδας (1-3 στον α? γύρο), Κύδων2-Α.Ο. Ακρωτηρίου, ενώ ρεπό έχει ο Παγχανιακός.
? Α? όμιλος (4η αγωνιστική): Χερρονάσιος – Άρης Γ. 3-0, ΓΕΙ – Άθλεση1 0-3.
Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Άθλεση1 8 (12-0 σετ), Χερρονάσιος 7 (9-4), ΓΕΙ 5 (4-9), Άρης Γουρνών 4 (0-12).
5η αγωνιστική: Άθλεση1-Άρης, ΓΕΙ-Χερρονάσιος.
Β? όμιλος (4η αγωνιστική): Γιούχτας – Μεσσαρά 3-2, Άθλεση2 – ΓΕΗ 0-3.
Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): ΓΕΗ 8 (12-0 σετ), Άθλεση2 6 (6-7), Γιούχτας 6 (6-8), Μεσσαρά 4 (3-12).
5η αγωνιστική: Άθλεση2-Γιούχτας, ΓΕΗ-Μεσσαρά.
ΠΑΙΔΕΣ
(8η αγωνιστική)
ΟΑΧ – ΣΦΠΧ 0-3
Διαιτητές: Καρπουζάς, Κοκκινάκης
Σετ: 18-25, 22-25, 14-25
ΟΑΧ (Γ. Τσάτσου): Σπανουδάκης, Σφυρής, Σταροδούμπτσεβ, Παπαγρηγοράκης, Μιχελάκης, Εμμ. Τζουβαδάκης (αρχ. εξάδα) Μάλμος, Φυντριλάκης, Ίτσιος, Χατζηδημητρίου, Στειακάκης, Γ. Τζουβαδάκης (λίμπερο).
Σ.Φ.Π. Χανίων (Δ. Μπουρμπάκης): Σαριδάκης, Βουρλάκης, Ντοκάκης, Γλυνιαδάκης, Βλαβογιλάκης, Μπιτσάκης (αρχ. εξάδα) Χατζηδάκης, Ρεβελάκης, Λάζος (λίμπερο).
ΓΕΗ – Κύδων 3-1
Σετ: 22-25, 25-13, 25-17, 25-13.
Κύδων (Ν. Ζιώγας): Καλλιδονάκης, Δαρκαδάκης, Γνεσούλης, Μποτωνάκης, Κουτσογιαννάκης, Σπερελάκης (αρχ. εξάδα) Λογαρίδης, Φουράκης.
* ΟΦΗ – ΓΕΙ 3-0. Ρεπό είχαν Αρκάδι και Άθλεση.
Βαθμολογία (σε 7 αγώνες): Αρκάδι 13 (19-7 σετ), ΟΦΗ* 12 (18-3), Άθλεση* 11 (16-6), ΣΦΠΧ 10 (12-14), ΓΕΗ* 9 (14-11), Κύδων* 7 (6-15), ΟΑΧ* 6 (4-15), ΓΕΙ* 5 (0-18). Οι * σημαίνουν λιγότερους αγώνες, ενώ ΟΑΧ και ΓΕΙ έχουν από ένα μηδενισμό.
Η α? φάση ολοκληρώνεται στις 6/2, οπότε για την 9η αγωνιστική θα παίξουν: Κύδων-ΟΑΧ, Άθλεση-ΟΦΗ, ΓΕΙ-ΓΕΗ. Ρεπό έχουν ΣΦΠΧ και Αρκάδι.