Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Θρίαμβοι για Πλατανιά και ΑΟΧ/Κισσαμικό

Δύο μεγάλες νίκες κατάφεραν να πετύχουν Πλατανιάς και ΑΟΧ/Κισσαμικός, δείχνοντας πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση πριν τη διεξαγωγή του μεταξύ τους ντέρμπι, την προσεχή Πέμπτη.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του εκτός έδρας, κατάφερε να αλώσει το Βόλο, παίρνοντας τη νίκη με το εντυπωσιακό σκορ 1-4, ενώ ο Πλατανιάς επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Πόντου.

Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Δύο γκολ από τον Μιγκέλ και ένα από τον Μποσέτι διαμόρφωσαν τη νίκη για τον Πλατανιά σε βάρος του Απόλλωνα Πόντου, με τη χανιώτικη ομάδα να διευρύνει το αήττητο σερί της στα έξι παιχνίδια. Το 1-0 σημειώθηκε στο 32ο λεπτό με τον Μιγκέλ, όμως ακριβώς με τη σέντρα, η ομάδα της Καλαμαριάς έφτασε στην ισοφάριση χάρη στον Σουντουρά. Στην επανάληψη, ο Πλατανιάς ήταν αποφασισμένος να φτάσει στη νίκη, κάτι που κατάφερε, σκοράροντας το δεύτερό του γκολ στο 67’ μετά από έμμεσο χτύπημα φάουλ του Μιγκέλ, ενώ στο 87’ διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 από το κοντινό πλασέ του Μποσέτι. Μάλιστα, το τρίτο γκολ του Πλατανιά ήρθε σε ένα χρονικό σημείο που λίγο νωρίτερα (78’), ο Καραγκούνης, είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Γεωργιάδη.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών). Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών)- Παγουρτζής (Πειραιά). 4ος διαιτητής: Βλάχος (Ανατ. Αττικής).

Κίτρινες κάρτες: Αμαραντίδης (23’), Μποσέτι (56’), Καραγκούνης (59’, 78’), Σουντουρά (60’), Στ. Ποζατζίδης (69’). Κόκκινη κάρτα: Καραγκούνης (78’)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Ρουσσάκης, Τσαμούρης, Μάικιτς, Στ. Ποζατζίδης, Μποσέτι, Γκατσολάρι (75’ Πουρζιτίδης), Καραγκούνης, Μιγκέλ (90’ Λάζιτς), Λουκίνας (87’ Σμυρλάκης)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Πάτας, Καλογέρης (82’ Δημητριάδης), Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Μπάμπης, Καλαϊτζίδης, Χασομέρης, Σουντουρά, Ολαϊτάν, Κυβελίδης

52717029_2038856502894272_1937113736070299648_n

Ο ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

Θριαμβευτική εμφάνιση και νίκη στον Βόλο με 4-1 σημείωσε ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, δείχνοντας πως βρίσκεται σε ένα πολύ καλό αγωνιστικό επίπεδο. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο, όπου στο ξεκίνημά του αποβλήθηκε ο Γκαλίτσιος με δεύτερη κίτρινη για λογαριασμό των γηπεδούχων. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε, λοιπόν, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός που σκόραρε αρχικά με τον Ρίσκι στο 58’. Ο Βόλος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μάντζη στο 64’, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η χανιώτικη ομάδα κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη τριών τερμάτων, με τους Κουσκουνά στο 70’, Ρίσκι και πάλι στο 82’ και Σάλιακα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών). Βοηθοί: Στεφούλης (Γρεβενών) – Δεμερτζής (Πέλλας). 4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Γκαλίτσιος (30′), Ζιούλης (45′), Γκαλίτσιος (46′), Κότο (48′), Σάλιακας (68′), Σισέ (74′), Παπαδόπουλος (90+1′). Κόκκινη κάρτα: Γκαλίτσιος (46′)

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Πέντα, Δημόπουλος, Πίσπας (46′ Φράγκος), Γκαλίτσιος, Μάντζης, Καμπαγέρο (56′ Ενγκουέμ), Καρρίκι (75′ Κόκκορης), Ηλιόπουλος, Κότο, Πίτου Γκαρσία.

ΑΟΧ/Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης (46′ λ. τρ. Αρναούτογλου), Καραγεώργης, Μουμίν, Σάλιακας, Κάσσος, Χαλκιαδάκης (68′ Αρναρέλλης), Ρίσκι (84′ Σελινιωτάκης), Κουσκουνάς