Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Θέλει να είναι αξιόμαχος

Την ευκαιρία ν’ απολαύσει ένα παιχνίδι κόντρα σε μία από τις πιο μεγάλες ομάδες της χώρας, η οποία μάλιστα τον τελευταίο καιρό δείχνει να βρίσκει τη φόρμα της, ενδεχομένως αφού ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της και το βάρος των αγώνων του Τσάμπιονς Λιγκ, έχει ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, αντιμετωπίζοντας στη ρεβάνς του 1-1 στο γήπεδο Περιβολίων πριν από 15 ημέρες, την ΑΕΚ.
Ο στόχος για τον Αλέκο Βοσνιάδη και τους παίκτες του, είναι η ομάδα να παρουσιαστεί όσο γίνεται πιο ανταγωνιστική, αποτελώντας έναν αντίπαλο αξιόμαχο και αξιοπρεπή. Το Κύπελλο είναι ομολογουμένως ο θεσμός των εκπλήξεων και μάλιστα στο ίδιο γήπεδο (ΟΑΚΑ) πριν από καιρό ο Παναθηναϊκός ισοφάριζε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων τον ΟΦΙ, αποφεύγοντας την ήττα, όμως στις τάξεις του ΑΟΧ/Κισσαμικού δεν ξεκινούν από αυτή την βάση τη σημερινή τους αποστολή… Η ΑΕΚ είναι το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά, καθιστά δε μεγάλη επιτυχία για την χανιώτικη ομάδα ότι βρίσκεται σε αυτή τη φάση (“16”) της διοργάνωσης και μάχεται απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο. Από ‘κει και πέρα, σίγουρα η προσοχή επικεντρώνεται και στο επόμενο ματς που ακολουθεί για το πρωτάθλημα, στην Δράμα, εκεί όπου την Κυριακή ο ΑΟΧ/Κισσαμικός θα επιδιώξει να διεκδικήσει το τρίτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα, ή αλλιώς τέταρτο στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Μια θετική εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΚ θα βοηθούσε προς αυτή την κατεύθυνση και μένει να φανεί εάν αυτό μπορεί να αποδειχτεί και στην πράξη.
Το παιχνίδι έχει ώρα έναρξης τις 5.15 και θα μεταδοθεί απευθείας από το COSMOTE SPORT 2.