Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Στους “8” Σπάθα και Αρης Σούδας

Με δύο πολύ αμφίρροπα -όπως αποδείχθηκε- παιχνίδια άνοιξε χθες η αυλαία της (νοκ-άουτ) φάσης για τους “16” στο Κύπελλο Χανίων, με τον Αρη Σούδας και τη Σπάθα να παίρνουν την πρόκριση στα παιχνίδια που έγιναν στη Σούδα και τις Μουρνιές κόντρα στον Ικαρο και τον Μινώταυρο αντίστοιχα και να συνεχίζουν έτσι στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΜΟΥΡΝΙΩΝ 1-0
Με το γκολ του Σταμάτη Κλωθάκη στο 23ο λεπτό, ο τυπικά γηπεδούχος Αρης αποδείχτηκε πιο… εύστοχος από τον Ικαρο παίρνοντας τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση για τους “8”. Η ομάδα των Μουρνιών ήταν άτυχη σε δύο περιπτώσεις, σημαδεύοντας τα δοκάρια στο α’ ημίχρονο, με τον Μεγαλακάκη στο 15′ και τον Χριστόπουλο στο 23′.
Άρης Σ. (Μανώλης Πηγουνάκης): Σαρτζετάκης, Χατζηγιάννης, Μπουρμπάκης, Βαρδάκης, Βολάνης, Κουλάκης, Στρατουδάκης, Παπαθανασίου, Μπαμπουνάκης (74′ Καλλέργης), Γαλανάκης Α. (86′ Χρυσός), Κλωθάκης (80′ Μπραουδάκης).
Ίκαρος Μ. (Παντελής Μαυρεδάκης): Τραχαλάκης, Κρασάκης (60′ Τόλιας), Τζαγκαράκης, Αργυρίου, Κουργιαντάκης, Ρουστέμι, Χριστόπουλος, Μεγαλακάκης, Παπαδάκης (60′ Λέττας), Λιάσκας (75′ Χαμζάι), Μαυριγιαννάκης.

ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΣΠΑΘΑ 1-2
Μεγάλο σασπένς είχε το παιχνίδι στις Μουρνιές, το οποίο τελικά κρίθηκε στην παράταση, με το γκολ του Μ. Παπαδάκη στο 117ο λεπτό να χαρίζει την πρόκριση με σκορ 2-1 στη Σπάθα απέναντι στον Μινώταυρο. Η ομάδα των Μουρνιών είχε προηγηθεί πάντως με πέναλτι του Νταγκουνάκη στο ξεκίνημα, αλλά στο 20ο λεπτό ο Μ. Παπαδάκης που σημείωσε και τα δύο γκολ της Σπάθας, είχε ισοφαρίσει γρήγορα σε 1-1, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το 90′ και αφού στη συνέχεια ακολούθησε η ημίωρη παράταση…
Μινώταυρος (Γιάννης Μαρκάκης): Σολανάκης, Χριστοφυλάκης (46′ Κακλατζής), Γκούντελος, Πατεράκης, Δασκαλάκης (80′ Καράκης), Σύρμος, Περαθωράκης (46′ Βακαλουνάκης), Κυτράκης, Καλέλης, Νταγκουνάκης, Καλαϊτζάκης.
Σπάθα (Βασίλης Κούτας): Τσαβαρής, Ζογράφι Ρ., Αργύρης, Ψαρουδάκης, Μαυρίδης, Παπαδάκης Μ., Μετοντίεφ (50’ Ζογράφι Κ.), Παρέλης (60’ Βουράκης), Παπαδάκης Κ., Ντουντίγια, Μοσχονάκης (106’ Μποτωνάκης).

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.