Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Στο 90+5′ την άνοδο ο ΟΦΗ 3-2 τον Πλατανιά που είχε ισοφαρίσει στο 90+1′!

Εσπασαν καρδιές την Τετάρτη στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ να νικάει στο 90+5′ 3-2 τον Πλατανιά που είχε ισοφαρίσει στο 90+1′ σε 2-2 και να κρατάει την ομάδα του στη ανώτερη εθνική κατηγορία.
Δράστης ο Ναμπί με εκτέλεση φάουλ που απάντησε στο γκολ που είχε πετύχει 4 λεπτά νωρίτερα ο Παπανικολάου. Μέχρι το 90′ ένας παίκτης που ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά στον Πλατανιά, ο Γιώργος Γιακουμάκης ήταν αυτός που με το γκολ που πέτυχε φαινόταν ότι θα έκρινε τη ρεβάνς στο “Γεντί Κουλέ” με 2-1 υπέρ του ΟΦΗ. Βέβαια χρειάσθηκε στα πρώτα λεπτά και ένα πέναλτι-εφεύρεση του διαιτητή Κομίνη με το οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση του Νέιρα στο 11′. Οι Χανιώτες στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν τη συμπλήρωση του α’ 45λεπτου με σουτ του Τσαμούρη στο 42′ που εκμεταλλεύτηκε την δυσλειτουργία της αντίπαλης άμυνας. Ομως στο 69′ με προβολή ο Γιακουμάκης που είχε περάσει αλλαγή πέτυχε το 2-1. Μάλιστα η επιλογή να πανηγυρίσει το γκολ βγάζοντας τη φανέλα του στοίχησε μία δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον δανεικό από την ΑΕΚ επιθετικό. Ομως η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε μόλις 5 λεπτά αργότερα με την 2η κίτρινη που είδε στο 75′ ο Μπιανκόνι και έτσι παρά την πίεση του Πλατανιά δεν φαινόταν ότι θα άλλαζε κάτι για να φτάσουμε σε αυτό το δραματικό φινάλε με τα δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Ετσι η ομάδα του Ηρακλείου θα αγωνίζεται του χρόνου στη Σούπερ Λιγκ 1 και οι Χανιώτες στην Σούπερ Λιγκ 2