Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ρολάν Γκαρός: Οδεύει σταθερά για το… 11ο ο Ναδάλ

Μπορεί ο αγώνας να διεξήχθη σε… δύο δόσεις και να έχασε το πρώτο σετ, ωστόσο η πρόκριση στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός αποδείχθηκε εύκολη για τον Ράφαελ Ναδάλ. “Κόντρα” στον 25χρονο Αργεντινό Ντιέγκο Σεμπάστιαν Σβάρτσμαν (Νο 12 της παγκόσμιας κατάταξης) ο Ισπανός τενίστας βρέθηκε, χθες, αρχικά να χάνει με 6-4, ενώ κατά την διάρκεια του 2ου σετ το ματς διεκόπη λόγω καιρικών συνθηκών και ξανάρχισε σήμερα, όπου πλέον ο Ναδάλ “καθάρισε” τα τρία σετ με 6-3, 6-2, 6-2 και με τελικό σκορ 3-1 προκρίθηκε για 11η φορά στην καριέρα του, στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Αξίζει να σημειωθεί ότι όποτε έχει φτάσει στην 4άδα, έχει κατακτήσει και το τρόπαιο του γαλλικού όπεν.

epa06790607 Juan Martin Del Potro of Argentina plays Marin Cilic of Croatia during their men’s quarter final match during the French Open tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 07 June 2018.  EPA/YOAN VALAT
Ντελ Πότρο.

Αντίπαλός του θα είναι ο Αργεντινός Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο (Νο 6) που νίκησε 3-1 σετ ( 7-6 {5}, 5-7, 6-3, 7-5) τον Κροάτη Μάριν Τσίλιτς (Νο 4) και προκρίθηκε μετά από 9 χρόνια και πάλι στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός (όμως αυτός θα είναι ο 2ος ημιτελικός στα τελευταία 3 Grand Slam που συμμετείχε).

Στον άλλο ημιτελικό θ’ αγωνιστούν ο Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ (Nο 8), ο οποίος στον 2ο γύρο απέκλεισε τον Στέφανο Τσιτσιπά και στα προημιτελικά “πέταξε έξω” τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Nο 3) και η μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης, ο 25χρονος Ιταλός Μάρκο Τσεκινάτο (Nο 72), ο οποίος απέκλεισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς (που έχει “πέσει” πλέον στο Nο 22).