Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις για ΑΟΧ

Κρίμα και άδικο για τον χθεσινό ΑΟΧ που έφυγε ηττημένος με αυτό τον τρόπο από το Πανθεσσαλικό με 2 – 1 από τη Νίκη. Διότι κόντρα στη ροή του α’ μέρους και ενώ έχασε σημαντικές ευκαιρίες βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ που δέχθηκε στην εκπνοή.
Και ενώ στο 90′ ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής Λουκίνας ισοφάρισε δείχνοντας ότι οι Χανιώτες θα έφευγαν με έναν βαθμό που άξιζαν και με το παραπάνω, ήρθε στις καθυστερήσεις ένα εντελώς αψυχολόγητο χέρι του Χατζηισαϊα να δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν μία ανέλπιστη νίκη από το σημείο του πέναλτι και να μείνουν μόνοι στην κορυφή. Αυτό αφού την ίδια ώρα ο συντοπίτης τους Ολυμπιακός απέτυχε να ευστοχήσει σε πέναλτι που κέρδισε και αυτός στις καθυστερήσεις και ηττήθηκε στα Ψαχνά. Μόλις 4 αγωνιστικές έχουν περάσει και όμως έχουν έρθει τα πάνω – κάτω και τα δύο μεγάλα φαβορί έχουν “βουλιάξει”, ενώ ο ΑΟΧ έχασε μία μοναδική ευκαιρία να μπει για τα καλά στο κυνήγι της τριάδας.
Πλέον την Κυριακή απέναντι στον αήττητο Αιγινιακό στα Περιβόλια η νίκη δείχνει ξανά μονόδρομος για να μην απομακρυνθεί περισσότερο από τις προνομιούχες θέσεις.
Αφού λοιπόν στο 18′ ο Αποστολίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Χατζηισαϊα, στο 21′ ξανά ο τερματοφύλακας της Νίκης πρόλαβε τον Πάγκαλο, στο 32′ ο Χατζηισαϊας αστόχησε σε κεφαλιά και στο 36′ ο Γιώτας κόντραρε τον Βασιλόγιαννη τελικά στις καθυστερήσεις ήρθε η πρώτη ψυχρολουσία. Τότε σε σέντρα του Πινιέιρο ο Τζιώρας με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
Στο β’ μέρος και πάλι ο ΑΟΧ ήταν πιο επικίνδυνος και τελικά δικαιώθηκε στο 90′. Ηταν η εκτέλεση φάουλ του Βαλλιάνου και ο Λουκίνας -που είχε περάσει δέκα λεπτά νωρίτερα στον αγώνα- με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1 – 1. Ομως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, από τα 5 που έδειξε ο διαιτητής, και σε σέντρα του Σοϊλέδη, ο  Χατζηισαΐα απέκρουσε με τεντωμένο το χέρι (!) και ο Ανιέτε ευστόχησε στο πέναλτι δίνοντας τη νίκη στη… Νίκη.
Νωρίτερα στο 63′ και στο 76′ ο Αποστολίδης είχε κρατήσει το “0” σε κεφαλιά του Μαραγκουδάκη και σουτ του Βασιλόγιαννη αντίστοιχα.
Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Χουλιάρας-Πυλαρινός (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: Σουλίδης (38’), Σοϊλέδης (44’), Γκούμας (53’), Βαλλιάνος (82’), Βασιλόγιαννης (90+2’), Θεοδωρόπουλος (90+2’), Ανιέτε (90+5’)
Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Γιώτας, Σοϊλέδης, Πινιέιρο, Σουλίδης (78’ Ρονκάτο), Ισαάκ (69’ Μπιτσάκος), Ανιέτε, Μανουσάκης (87’ Γκότοβος), Τζιώρας.
Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Ζντράβκοβιτς, Χατζηισαΐας, Πιθαρούλης, Μανωλάς (71’ Καμπλιώνης), Πότσι, Γκούμας (80’ Λουκίνας), Βασιλόγιαννης, Πάγκαλος, Κοσταντίνοφ (56’ Βαλλιάνος), Μαραγκουδάκης.
Σεροπιάν: Παρακαταθήκη για
το μέλλον η εμφάνισή μας
Μετά τη λήξη του αγώνα ο Μουράτ Σεροπιάν δήλωσε στο “magnesiasports”.
«Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας μου, παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα χωρίς να φοβηθούμε και δώσαμε τον καλύτερο εαυτό μας, χωρίς σκοπιμότητες προσπαθήσαμε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Δεν τα καταφέραμε αλλά είμαι πολύ αισιόδοξος για τη συνέχεια, όχι μόνο στα πλέι οφ αλλά για την ομάδα μας στο μέλλον.
Παρακαταθήκη αυτά τα παιχνίδια για το μέλλον, ώστε η ομάδα μας να βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο. Για τη Νίκη Βόλου, θέλω να πω στον φίλο μου τον Αλέκο Βοσνιάδη ότι η ομάδα του είναι πολύ καλή και δίκαια βρίσκεται σε αυτή τη θέση, της αξίζει να πετύχει το στόχο της, για τον κόσμο, τον προπονητή, τον πρόεδρο. Πρέπει να αποδίδουμε το δίκαιο. Ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία και θα ανταποδώσουμε στον δεύτερο γύρο».

13916290Οι άλλοι αγώνες
Ηρακλής Θ.-Αιγινιακός 0-0 (φωτ.)
Με νέο προπονητή τον Νίκο Παπαδόπουλο ο Ηρακλής δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη αν και από το 77′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα (κόκκινη ο Φαμπίνιο) ενώ είχε και δοκάρι στο 79′ με τον Ζάχορα.
Κέρκυρα-Φωστήρας 0-0
Συνεχίζοντας τις μέτριες εμφανίσεις της η ομάδα της Κέρκυρας που είχε την καλύτερη ευκαιρία στο 54′ με το δοκάρι του Κόντου.
Ηρακλής Ψαχνών-Ολυμπιακός Β. 1-0
Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση το σημείωσε ο Κρητικός με πλασέ στο 50′ ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι αλλά ο Γκούρμα που το εκτέλεσε έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!