Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ψυχωμένη στη Βοσνία η Εθνική (2-2)

Εναν πολύ σημαντικό εκτός έδρας βαθμό απέσπασε η Εθνική μας ομάδα στη Βοσνία ερχόμενη ισόπαλη 2-2.

Το αποτέλεσμα για την Ελλάδα διαμορφώθηκε, αφού βρέθηκε να χάνει στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με 2-0 από τα γκολ του Βίσκα στο 10ο λεπτό και του Πιάνιτς στο 15’. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως και αφού η Εθνική μας είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση της από το 20ό περίπου λεπτό, με πέναλτι που κέρδισε κι ευστόχησε ο Φορτούνης στο 63’ και με την κεφαλιά του Κολοβού στο 85’ κατάφερε ν’ αποσπάσει την ισοπαλία.

Καθοριστική επίσης ήταν η αποβολή για τους Βόσνιους του Πιάνιτς στο 65’ με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Ζέκα.

Βοσνία/Ερζεγοβίνη: Σέχιτς, Μπίσακσιτς, Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάσινατς, Τσίμιροτ (90+3’ Κρούνιτς), Μπέσιτς, Πιάνιτς, Ντούλιεβιτς (80’ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90’ Κόγιακ), Βίσκα.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης (80’ Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (67’ Κολοβός), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46’ Μασούρας), Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης.