Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πρωταθλητής Ευρώπης και στα 200μ. ο Χανιώτης Λιβανός

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Κωνσταντίνος Λιβανός την συμμετοχή του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας που διεξήχθη στη Γάνδη (Βέλγιο). Ο πρωταθλητής του Τάλω ΑΝΕΚ LINES στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ., διπλασιάζοντας έτσι τις επιτυχίες του, καθώς είχε κερδίσει το χρυσό και στα 1000μ.
O Λιβανός ήταν ουσιαστικά ο αθλητής που ξεχώρισε στη διοργάνωση, χάρη στα δύο χρυσά μετάλλια και αν μη τι άλλο με δεδομένη την κατηγορία που αγωνίζεται (έφηβος), φαίνεται ότι το μέλλον του ανήκει…
Από εκεί και πέρα, ο δεύτερος Χανιώτης που πήρε μέρος στα 200μ., ο Βασίλης Μαυριγιαννάκης, τερμάτισε στη 17η θέση.
Σημειώνεται ότι με μήνυμά του στο Twitter, ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη χθες τον Χανιώτη Λιβανό, χαρακτηρίζοντας τον ως παράδειγμα αθλητή.