Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Πήρε το “Χ” στη Λάρισα ο Πλατανιάς

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Πλατανιά ο οποίος κατάφερε να έρθει ισόπαλος με 0-0 στη Λάρισα απέναντι στην τοπική ομάδα. Μάλιστα, είχε δύο δοκάρια με τον ίδιο παίκτη για να σκοράρει -τον Βιτάλι Πριντέτα- στο 38ο και το 86ο λεπτό. Από την άλλη, δοκάρι είχε και η Λάρισα στο 38′ με το σουτ-κεραυνό από τον Ρέντζα.

Ο Πλατανιάς φτάνει έτσι τους 22 βαθμούς και αποδεικνύεται ότι η ήττα στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό δεν τον επηρέασε.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Σουτ από τον Γιακουμάκη, μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
17′ Απευθείας φάουλ του Ναζλίδη, η μπάλα καταλήγει άουτ
28′ Σουτ από τον Ντέλετιτς, αποκρούει ο Κοκκαλάς.
30′ Κεραυνός από τον Ρέντζα, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοκκαλά.
38′ Ο Μουνάφο εκτελεί φάουλ, ο Μπανανά παίρνει κεφαλιά και στο δεύτερο δοκάρι με προβολή ο Πριντέτα σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της Λάρισας.
64′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βάντερσον, ο Θεοδωρόπουλος σ’ ετοιμότητα απομακρύνει με γροθιές.
67′ Ο Γιακουμάκης “στρώνει” για τον Αποστολόπουλο που σουτάρει στην αγκαλιά του Θεοδωρόπουλου.
71′ Εξαιρετική μπαλιά του Ναζλίδη για τον Τσάκο που δεν καταφέρνει να κάνει το κοντρόλ κι έτσι ο Κοκκαλάς μαζεύει.
73′ Δυνατό σουτ από τον Μανούσο η μπάλα φεύγει άουτ δίπλα από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.
77′ Μεγάλη απόκρουση από τον Κοκκαλά στο εξ επαφής πλασέ του Τσάκο μετά τη σέντρα από τα δεξιά.
80′ Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά με τον Μανούσο από το ύψος του πέναλτι ανενόχλητος να σουτάρει άστοχα μετά το γύρισμα από τον Μουνάφο.
86′ Νέο δοκάρι για τον Πλατανιά με κεφαλιά από τον Πριντέτα μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Βάντερσον.
90+1′ Μακρινό σουτ από τον Μασαλέσα καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας). Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Νικολαΐδης (Μακεδονίας). 4ος διαιτητής: Τίκας (Καρδίτσας)

Κίτρινες κάρτες: Μουνάφο (14′), Ντέλετιτς (35′), Θεοδωρόπουλος (62′), Βαρέλα (68′), Γκαγιέχο (76′), Μενδρινός (87′)

Λάρισα (Σάκης Τσιώλης): Θεοδωρόπουλος, Γκόλιας (56′ Γκαγιέχο), Τίκο, Φάρκας, Ρέντζας, Μονιάκης, Φατιόν (46′ Μασαλέσα), Βαρέλα (69’ Τσακοπίνο), Ντέλετιτς, Ικάουνιεκς, Ναζλίδης

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα, Βάντερσον, Μουνάφο, Ντεβέσα (46′ Αποστολόπουλος), Γουνδουλάκης (82′ Μενδρινός), Μανούσος, Γιακουμάκης (73′ Σίγκνεβιτς).