Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Πήρε το ντέρμπι ο Α.Σ. Πέρα

Στο ντέρμπι κορυφής με το οποίο ολοκληρώθηκε -στο ΣΕΦ- το 2ο αγωνιστικό διήμερο της Α1 πινγκ πονγκ ανδρών, ο Α.Σ. Πέρα Αθηνών νίκησε 4-2 τον Ολυμπιακό και μαζί με τον Ιφιτο Πατρών είναι πλέον οι δυο αήττητες ομάδες στη διοργάνωση.
Όσον αφορά τον ΟΑΧ, αν και προσπάθησε, γνώρισε την ήττα και στα δυο παιχνίδια που έδωσε, παραμένοντας έτσι χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.
Τυπικά γηπεδούχος ήταν ο χανιώτικος Όμιλος στο αγώνα με την Ορεστιάδα, ο  Κώστας Μουτσάκης άρχισε την αναμέτρηση με νίκη (3-2 επί του Κανάση), όμως ακολούθησαν ήττες των Γιώργου Παντερή, Κυριάκου Πενταράκη, χάθηκε και το διπλό, ο Μουτσάκης (κερδίζοντας 3-0 τον Γεωργαντά) μείωσε 2-3, αλλά στο επόμενο παιχνίδι επικράτησε η Ορεστιάδα και πήρε τη νίκη με 4-2.
Στον αγώνα με τα Ταταύλα, η αθηναϊκή ομάδα κέρδισε 4-1 και τη νίκη του ΟΑΧ (με τον οποίο αγωνίστηκε ο Κωνσταντίνος Λεμονής αντί του Πενταράκη) σημείωσε (επί του Ζώνιου, με 3-0) ο Παντερής.
Επανερχόμενοι στο ντέρμπι του διήμερου, ο Α.Σ. Πέρα μπορεί να στερήθηκε τη βοήθεια του πρωταθλητή Γαλλίας Στεφάν Ουές, όμως δεν επηρεάστηκε ψυχολογικά και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με εντυπωσιακή εμφάνιση. Ήταν η πρώτη του νίκη επί του Ολυμπιακού μετά τις δύο ήττες και την απώλεια των σκήπτρων την περασμένη αγωνιστική περίοδο, με την οποία απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.  Ο Κώστας Λαγογιάννης έκανε την τέλεια εκκίνηση για την ομάδα του και ο αγέραστος Γιάννης Βλοτινός ανέλαβε αμέσως μετά να την …πάρει από το χέρι και να την οδηγήσει,ύστερα από 3 ώρες και 20 λεπτά, στην τελική επικράτηση με δύο νίκες στο απλό και άλλη μία στο διπλό με τον Λαγογιάννη. Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος σε απόδοση ήταν ο Γάλλος Μεχντί Μπουλουσά, που κατάφερε να επιβληθεί και στους δύο αγώνες του.
Αναλυτικά τα 6 σετ (με πρώτους τους παίχτες του Α.Σ. Πέρα): Κώστας Λαγογιάννης-Κώστας Παπαγεωργίου 3-0 (12-10, 11-6, 11-4), Λευτέρης Μάκρας-Μεχντί Μπουλουσά 1-3 (6-11, 9-11, 11-7, 6-11), Γιάννης Βλοτινός-Τάσος Ρηνιώτης 3-1 (13-11, 11-8, 6-11, 11-6), Λαγογιάννης/Βλοτινός-Μπουλουσά/Ρηνιώτης 3-0 (16-14, 12-10, 16-14), Λαγογιάννης-Μπουλουσά 0-3 (9-11, 9-11, 9-11), Βλοτινός-Παπαγεωργίου 3-2 (12-10, 11-9, 9-11, 4-11, 12-10).
Συνοπτικά όλα τ’ αποτελέσματα των αγώνων που έγινα στην αίθουσα STAG, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
4η αγωνιστική: Ο.Α. Χανίων-Γ.Σ. Φιλία Ορεστιάδας 2-4, Α.Σ. Πρόοδος-Α.Σ. Ίφιτος Πατρών 3-4, Γ.Σ. Άρης Βούλας-Ολυμπιακός 0-4, Α.Ο. Πεύκης-Α.Σ. Πέρα Αθηνών 0-4. Ρεπό είχε ο Α.Ο. Ταταύλα.
5η αγωνιστική: Ολυμπιακός -Πεύκη 4-0, Ίφιτος Π.-Άρης Β. 4-1, Φιλία Ορ.-Πρόοδο4-3, Ταταύλα-ΟΑΧ 4-1. Ρεπό είχε ο Α.Σ. Πέρα
6η αγωνιστική: Πρόοδος-Ταταύλα 1-4, Άρης Β.-Φιλία Ορ. 4-0, Πεύκη-Ίφιτος Π. 1-4, Α.Σ. Πέρα-Ολυμπιακός 4-2. Ρεπό είχε ο ΟΑΧ.
Βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Α.Σ. Ίφιτος Πατρών 12 (6 νίκες, 24-6 σετ), Ολυμπιακός  11 (5 νίκες-1 ήττα, 22-6), Α.Σ. Πέρα Αθηνών* 10 (5 νίκες, 20-4), Α.Ο. Ταταύλα* 8 (3 νίκες-2 ήττες, 13-10), Γ.Σ. Άρης Βούλας* (2 νίκες-3 ήττες, 9-15), Γ.Σ. Φιλία-Ορεστιάδας* 7 (2 νίκες-3 ήττες, 9-17), Α.Ο. Πεύκης* 6 (1-4, 8-19), Α.Σ. Πρόοδος 6 (6 ήττες 13-24), Ο.Α. Χανίων* 5 (5 ήττες, 3-20). Οι ομάδες με * έχουν παιχνίδι λιγότερο.
Η 8η και η 9η θέση οδηγούν στα μπαράζ παραμονής, ενώ έχει υποβιβαστεί ήδη ο Α.Ο. Αμφιθέας, που δεν κατέβηκε στο πρωτάθλημα.
Στο 3ο αγωνιστικό διήμερο, με το οποίο θα ολοκληρωθεί ο α’ γύρος, ο ΟΑΧ θα δώσει καθοριστικά παιχνίδια, τα οποία θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό αν θα μπορέσει και φέτος να εξασφαλίσει απ’ ευθείας την παραμονή του στην κατηγορία.
Συνοπτικά το πρόγραμμα των αγώνων (που έχει οριστεί να διεξαχθούν στις 13-14/12):
Σάββατο 1μμ: ΟΑΧ-Πρόοδος,  Ίφιτος- Πέρα Αθ., Ορεστιάδα-Πεύκη, Ταταύλα-Άρης Β. 4μμ: Άρης Β.-ΟΑΧ, Πεύκη-Ταταύλα, Πέρα Αθ.-Ορεστιάδα, Ολυμπιακός-Ίφιτος. Ρεπό η Πρόοδος.
Κυριακή 10πμ: ΟΑΧ-Πεύκη, Ορεστιάδα-Ολυμπιακός,  Ταταύλα-Πέρα Αθ.,  Πρόοδος-Άρης Β. Ρεπό ο ‘Ιφιτος.