Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Παναθηναϊκός: «Να αφήσει εκτός τον Κομίνη η ΚΕΔ»

Λιγότερο από 24 ώρες μετά την ολοκλήρωση του κυριακάτικου (05/07) ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (0-0), η ΠΑΕ Παναθηναϊκός εξέδωσε νέα, επίσημη ανακοίνωση στην οποία καταφέρεται κατά του διαιτητή του αγώνα, Γιώργου Κομίνη (αλλά και του υπεύθυνου VAR, Σκουλά), ζητώντας την απομάκρυνσή του από τους πίνακες της ΚΕΔ.

Οι «πράσινοι», που εξέδωσαν ανακοίνωση και στο ημίχρονο του ντέρμπι με τους «ερυθρόλευκους», διαμαρτυρόμενοι για τη μη αποβολή του Μπα με δεύτερη κίτρινη στο 41′ και το πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ του Βαλμπουενά στις καθυστερήσεις του α’ μέρους του clasico, τόνισαν πως η ελληνική διαιτησία έχει να διανύσει πολλά βήματα για να ανέβει επίπεδο, ενώ ζήτησαν να ξεχωρίσουν οι «πραγματικοί ικανοί Έλληνες διαιτητές».

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Για τρίτη φορά την εφετινή σεζόν ο Παναθηναϊκός αδικήθηκε ξεκάθαρα από το δίδυμο των κ.κ. Κομίνη – Σκουλά, διαιτητή και υπεύθυνου VAR στο χθεσινό ντέρμπι. Η πρώτη ήταν στην πρεμιέρα στον αγώνα με τη Λαμία, όταν δεν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της ομάδας μας και μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε ο αντίπαλος.

Η δεύτερη φορά ήταν στην αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Ξάνθη όταν ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ της ομάδας μας και στον αντίποδα κατακυρώθηκε γκολ -οφσάιντ της Ξάνθης. Είναι δεδομένο ότι οι ξένοι διαιτητές έδειξαν με την παρουσία τους στους αγώνες της εφετινής περιόδου σε Super League και Κύπελλο, πως η ελληνική διαιτησία έχει να διανύσει αρκετά βήματα για να ανέβει επίπεδο. Είναι μια ευκαιρία να ξεχωρίσουν οι πραγματικά ικανοί Έλληνες διαιτητές, τους οποίους στηρίζει η ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

Υπάρχουν, όμως, και περιπτώσεις που είτε από δόλο, είτε από ανεπάρκεια, δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της Super League. Κρίνεται επιβεβλημένο ενόψει του καταρτισμού των πινάκων της επόμενης σεζόν, η ΚΕΔ να αφήσει εκτός τον κ. Κομίνη και να ελέγξει την επάρκεια του κ. Σκουλά».