Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ορθιος στα Ψαχνά ο Α.Ο.Χ.

Εναν πολύτιμο βαθμό απέσπασε στα Ψαχνά σε ένα αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο ο ΑΟΧ (1 – 1), αφού ισοφάρισε με τον Πάγκαλο (φωτ.) στο 73′ το γκολ που είχε δεχθεί από τον Φλίγκο στο 43′.

Μάλιστα οι Χανιώτες από το 69′ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Πατσατζόγλου και θα μπορούσαν να είχαν κάνει την ανατροπή. Το καλό για την ομάδα μας ότι δεν νίκησε ούτε και ο Απόλλωνας στο Μενίδι έτσι οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόβαθμες στην 3η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Από την άλλη η Παναχαϊκή έχει την ευκαιρία να ξεφύγει στην 2η αν νικήσει σήμερα εκτός στον Αλιμο, έχοντας κάνει μάλιστα και το ρεπό της.
Στο χθεσινό παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά καλά στο α’ μέρος και είχαν και δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τον Καραγιάννη στο 23′ και τον Κοντέων στο επόμενο λεπτό όταν ο Μελίσσας έδιωξε δύσκολα. Τελικά όμως στο 43′ ο Φλίγκας ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο β’ ημίχρονο και στο 49′ ξανά ο Μελίσσας κράτησε το “0” σε σουτ του Κρητικού ενώ στο 69′ αποβλήθηκε ο Πατσατζόγλου κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Λίγα λεπτά μετά στο 73′ και μετά από εκτέλεση φάουλ και δοκάρι έπειτα από κεφαλιά ήρθε ο Πάγκαλος με προβολή και ισοφάρισε.
Ηρακλής Ψαχνών (Γ. Φοιρός): Μελίσσας, Παλαιολόγος, Ραπτάκης, Πατσατζόγλου Β., Παπαδόπουλος, Μπακομήτρος, Παληγεώργος, Ράντι, Κόσουτιτς, Φλίγκος (64’ Γκεμίσι), Γουόρντεν (72’ Πασατζόγλου Χρ.)
Α.Ο. Χανιά (Στ. Παπανδρέου): Σικαλιάς, Μανωλάς, Εσόνο, Κοντέων, Γκότοβος, Πάγκαλος, Σιλιγαρδάκης, Καραγιάννης, Καραλής (68’ Μαρτσάκης), Παγώνης, Κρητικός

Κατσιγιάννη

Διοικητικές εξελίξεις στον ΑΟΧ, αφού με ανακοίνωσή του χθες το πρωί ο Νίκος Κατσιγιάννης έκανε γνωστό ότι παραιτήθηκε από την ΠΑΕ. Η σχετική ανακοίνωση:
«Θέλω να δηλώσω την παραίτησή μου από τον ΑΟ Χανιά για προσωπικούς λόγους. Θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς, όλο τον κόσμο που στήριξε την ομάδα και εμένα προσωπικά στο δύσκολο έργο που ανέλαβα.
Θα είστε όλοι μέσα στην καρδιά μου για τις αξέχαστες στιγμές που ζήσαμε πέρυσι. Εύχομαι στην ομάδα καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».
Τρίτο εντός έδρας παιχνίδι ξανά Δευτέρα!

Ανακοινώθηκε από την Football League το πρόγραμμα της 11ης και 12ης αγωνιστικής στον 1ο και 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας και σύμφωνα με αυτό ο ΑΟΧ θα παίξει ξανά Δευτέρα (12/1) με την Παναχαϊκή στα Περιβόλια κάνοντας ποδαρικό στο νέο έτος αφού την 11η αγωνιστική έχει ρεπό. Θυμίζουμε ότι Δευτέρα έπαιξε με τον Παναιγιάλειο ενώ και με τον Αχαρναϊκό ο τελευταίος αγώνας του για το 2014 έχει οριστεί την ερχόμενη Δευτέρα. Αναλυτικά το πρόγραμμα της 11ης και 12ης αγωνιστικής στο νότιο όμιλο: