Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Οι αριθμοί της 2ης αγωνιστικής στη SL

Δέκα αγώνες έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα και έχουν σημειωθεί 21 γκολ. Από αυτά μόλις πέντε στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα κανένα στα πρώτα 15 λεπτά των αγώνα, όπως ανέφερε η ιστοσελίδα της Super League. Ο Τζιόλης και ο Γκάμα έχουν πετύχει τα γρηγορότερα, στο 16ο λεπτό. Σημειώθηκαν και τα δύο πρώτα αυτογκόλ, από τους Μιχάι και Βύντρα. Αναλυτικά οι αριθμοί της 2ης αγωνιστικής:
-100 αγώνες στη Super League συμπλήρωσε ο Μανώλης Τζανακάκης, με 15 από αυτούς να είναι με τη φανέλα του Παναιτωλικού. Έχει ακόμα 64 με τον Εργοτέλη και 21 με τον Άρη. Έκανε ντεμπούτο στις 3 Δεκεμβρίου 2011, Ατρόμητος – Εργοτέλης 1-0.
-80 φορές έχει φέρει το σκορ 1-1 ο Ατρόμητος στην Α’ Εθνική/Super League, περισσότερες από κάθε άλλο σκορ. Ακολουθούν οι νίκες του με 1-0, που είναι 79, και οι ήττες του με 1-0, που είναι 78.
-50 επίσημους αγώνες στον πάγκο του ΠΑΟΚ συμπλήρωσε ο Άμπελ Φερέιρα. Οι 38 είναι για τη Super League, ενώ έχει από έξι σε Κύπελλο και Ευρώπη.
-7 είναι πλέον οι ποδοσφαριστές που έχουν αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, με κλεισμένα τα 36 χρόνια. Τελευταίος ήταν την Παρασκευή ο Χολέμπας. Ο Νικοπολίδης είχε παίξει με κλεισμένα τα 40, ο Ιμπαγάσα με κλεισμένα τα 37, ενώ το 37ο έτος της ηλικίας τους διήνυαν οι Σκαρτάδος, Τζόρτζεβιτς, Καμπιάσο, Γκόγκιτς και Χολέμπας.
-4 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Παναιτωλικό έφτασε ο Μάρκο Λιβάγια, σκοράροντας και στα τρία. Σε διάστημα μικρότερο από ένα ημερολογιακό έτος του έβαλε πέντε, αφού έχει άλλο ένα στο Κύπελλο.
-4 αγώνες είχε δώσει ο Άρης ως τώρα στο Πανθεσσαλικό και δεν είχε νίκη. Είχε μια ισοπαλία (με Ολυμπιακό Βόλου) και τρεις ήττες (δύο από τη Νίκη Βόλου και μια από το Βόλο). Στο πέμπτο του παιχνίδι νίκησε.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.