Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

O Γ.Σ. Χανίων… τα χάλασε στο τέλος

Μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει την πρώτη του νίκη έχασε προχθές ο Γ.Σ. Χανίων, που τελικά έφυγε ηττημένος 26 – 27 από το κλ. Κλαδισού, με το Κορωπί να είναι η ομάδα που πανηγύρισε την κατάκτηση των πρώτων βαθμών στο πρωτάθλημα της Α2 χάντμπολ ανδρών.
Ένα πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο στο α’ ημίχρονο επέτρεψε στους γηπεδούχους (με τους οποίους αγωνίστηκαν για πρώτη φορά οι Ξανθουδάκης και Μαλεφάκης) να μετατρέψουν το 9-12 σε 16-14 και μέχρι το 43′ να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά στα 4 γκολ (23-19).
Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο, με το σκορ να είναι 26-25, έγιναν πολλά λάθη, τα περισσότερα στην επίθεση (δεν σημείωσε άλλο γκολ μέχρι τη λήξη), με αποτέλεσμα το Κορωπί ν’ ανατρέψει το σκορ και να πάρει μια πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη.
Πιο δυνατά άρχισαν οι φιλοξενούμενοι, προηγούμενοι 0-3, 2-5, 5-8, 9-12, με τους αντιπάλους τους να μειώνουν προσωρινά μέχρι το γκολ (4-5, 7-8), αλλά μέχρι εκεί. Από το 21′ και μετά, λίγο οι αποκρούσεις του Μαλεφάκη, λίγο οι καλές επιλογές στην επίθεση, έφεραν ένα 4-0 και ο Γ.Σ. Χανίων προηγήθηκε πρώτη φορά 13-12, ενώ μετά το 14-14 σημείωσε δυο γκολ και πήγε στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο με αυτό το προβάδισμα.
Μέχρι το 34′ 30” ήταν σταθερά στο +2, στο 36′ ξέφυγε πρώτη φορά 19-16 και παρά το γεγονός δεν απέφυγε εύκολα λάθη, βρέθηκε -χάρη στην καλή του άμυνα, αλλά και την αστοχία των αντιπάλων- στο 43′ 30” να έχει τη μεγαλύτερη διαφορά (23-19) και να δείχνει ότι μπορεί να κάνει… σεφτέ στις επιτυχίες. Δυστυχώς η εξέλιξη δεν ήταν η αναμενόμενη, αφού μετά το 47′ 30” (σκορ 24-22), αμυντικές ολιγωρίες και αστοχία επέτρεψαν στο Κορωπί να ισοφαρίσει 24-24 στο 49′ και το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα. Στο 50′ 30′ η χανιώτικη ομάδα πήρε ξανά το προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια όχι μόνον δεν μπόρεσε ν’ αξιοποιήσει τον παραπάνω παίκτη που είχε, αλλά ισοφαρίστηκε, για να προηγηθεί τελευταία φορά 26-25 στο 54′. Το σκορ έγινε γρήγορα 26-26, ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη μέχρι το 58′ 50”, οπότε οι αθηναίοι βρέθηκαν και πάλι μπροστά με 26-27. Πενήντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Γ.Σ. Χανίων είχε δοκάρι, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επίθεση και απέμεναν 30 δευτερόλεπτα  για να μπορέσει έστω να πάρει βαθμό το σωματείο του Νομού μας. Όμως το Κορωπί έπαιξε καλή άμυνα, το σουτ με μηδενισμένο το χρονόμετρο δεν βρήκε στόχο και οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν τους πρώτους τους βαθμούς.
Διαιτητές: Καρατρανός, Καρατζίνας
5λεπτα: 0-2, 2-4, 5-7, 7-10, 11-12, 16-14 (ημιχρ.), 18-16, 20-18, 23-20, 24-24, 26-25, 26-27.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μιχελάκης, Μαλεφάκης, Οσιπίδης, Λαδάκης 8 γκολ, Μαλάμος, Σπυρλιδάκης, Γρηγοράκης, Μυντιλάκης, 3 Καμπανιέρης 3, Σκαλιδάκης, Σοκόλι 2, Ξανθουδάκης 8, Παπαϊωάννου, Αναστασάκης, Σινιοράκης 1, Ντούπι 1.
* Για το Κορωπί από 7 γκολ πέτυχαν οι Πέρρος και Δημόπουλος.
* Ο Γ.Σ. Χανίων δέχθηκε τρεις δίλεπτες αποβολές και είχε 3/3 πέναλτι, ενώ τ’ αντίστοιχα νούμερα για τους φιλοξενούμενους ήταν 5 και 2/2.
ΔΗΛΩΣΗ ΔΗΜ. ΠΟΥΛΙΔΑΚΗ: «Κρίμα γιατί πήγε χαμένη η προσπάθεια που κατέβαλαν τα παιδιά για 55 λεπτά, αφού τα χαλάσαμε στο τέλος. Κάναμε πολλά λάθη, φάνηκε για δεύτερο παιχνίδι και μάλιστα πιο πολύ τώρα, ότι έχουμε πολύ άγχος. Θέλουμε να κάνουμε νίκη, τη διεκδικούμε, φτάνουμε κοντά, αλλά στο κρίσιμο σημείο δεν έχουμε καθαρό μυαλό. Πάντως, ανεξαρτήτως αν σήμερα (προχθές) έπαιξαν για πρώτη φορά δυο έμπειροι παίκτες, η αγωνιστική μας εικόνα βελτιώνεται σταθερά και πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε έτσι θα έρθουν τα θετικά σκορ».
* Τ’ άλλα αποτελέσματα του ομίλου και η βαθμολογία στο αυριανό φύλλο.