Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Νικητής ο Σεμπαστιάν Οζιέρ και 1-2-3 από τη Volkswagen Motorsport

O δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής (2013 – 2014) Σεμπαστιάν Οζιέρ με VW Polo WRC ήταν ο μεγάλος νικητής στον εναρκτήριο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι που διεξήχθη στο Μόντε Κάρλο και που ολοκληρώθηκε χθες με τον Γάλλο οδηγό να φτάνει τις τρεις νίκες του στον συγκεκριμένο αγώνα.
Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και 58 δτλ πίσω τερμάτισε ο Φινλανδός Γιάρι – Μάτι Λάτβαλα, ενώ στο βάθρο της τρίτης θέσης ανέβηκε ο Νορβηγός Αντρέας Μίκελσεν έχοντας μια διαφορά 2 λεπτών από τον πρώτο, ολοκληρώνοντας έτσι το 1-2-3 για την ομάδα της Volkswagen Motorsport. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Νορβηγός  Μαντς Όστμπεργκ με Citroen DS3 WRC, ο οποίος διέσωσε έστω και με αυτή τη θέση το γόητρο της γαλλικής ομάδας, μιας και η επανεμφάνιση, έπειτα από έναν χρόνο από την αποχώρησή του από τους αγώνες Ράλι, του πολυπρωταθλητή Σεμπαστιάν Λεμπ, δεν ήταν ό,τι καλύτερο για  τον επτά φορές νικητή του Μόντε Κάρλο, αφού, μέσω ατυχιών, κατάφερε να τερματίσει στην 8η θέση, αν και στον αγώνα έδειξε ότι δεν ξέχασε να οδηγά, αφού από τις 15 ειδικές του αγώνα κέρδισε τις 5. O Λεμπ στη μία και μοναδική του εμφάνιση για το 2015 σε αγώνα παγκοσμίου, πήρε από την αρχή το προβάδισμα από τον πρωταθλητή Οζιέρ. Ομως στην 8η ειδική διαδρομή του αγώνα που διεξήχθη την Παρασκευή, αφού πίεσε παραπάνω, μιας και ο Οζιέρ είχε περάσει εκείνη τη στιγμή στην πρώτη θέση της κατάταξης, έκανε το λάθος,  είχε μια έξοδο που “τραυμάτισε” την πίσω αριστερή ανάρτηση του Citroen, που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει. Ο Λεμπ συνέχισε την επόμενη ημέρα, κάνοντας χρήση του κανονισμού SuperRally για να τερματίσει τον αγώνα. Από την άλλη ο ομόσταβλός Βρετανός Κρις Μέκκε βρέθηκε στη 10η  θέση.
Στις 5η και 6η θέσεις αντίστοιχα τερμάτισαν ο Βέλγος Τιερί Νεβίλ και ο Ισπανός Ντάνι Σόρντο αμφότεροι με Hyundai i20. Μετά το τέλος των ειδικών, διεξήχθη η σούπερ ειδική διαδρομή στους δρόμους του πριγκιπάτου, όπου εκεί ο Κρις Μέκκε σημείωσε τον καλύτερο χρόνο, έχοντας πίσω του τον Λεμπ, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Λάτβαλα. Ο πρώην οδηγός της Φόρμουλα 1 Ρόμπερτ Κούμπιτσα, που συμμετείχε στον αγώνα με Ford Fiesta WRC, κινήθηκε ταχύτατα, ενώ κέρδισε και 4 από τις 15 ειδικές διαδρομές. Θα μπορούσε να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά  η ατυχία τον “κτύπησε” δύο φορές. Την πρώτη μέρα του αγώνα, στη βραδινή ειδική, είχε μια έξοδο, κτύπησε σε ένα δέντρο και έχασε τα ηλεκτρικά του Ford. Συνέχισε τον αγώνα, κέρδισε ειδικές, αλλά στην τελευταία ειδική διαδρομή της Κυριακής, λίγο πριν τον τερματισμό, είχε ακόμα  μια έξοδο που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει. Μετά το τέλος του αγώνα ο νικητής Σεμπαστιάν Οζιέρ δήλωσε ότι «η νίκη μου στο Μόντε Κάρλο σημαίνει πολλά για μένα. Είναι το πιο σημαντικό ράλι του πρωταθλήματος. Οι μεταβαλλόμενες καιρικές συνθήκες  είναι μια τεράστια πρόκληση που κάνει τον αγώνα αυτό διαφορετικό από τους άλλους». «Η εκδήλωση αυτή έχει την καλύτερη ατμόσφαιρα που έχω δει σε ένα ράλι», πρόσθεσε ο Οζιέρ, ο οποίος μεγάλωσε κοντά στην πόλη Gap όπου διεξήχθηκε ο αγώνας, ενώ υπογράμμισε ότι «όταν πέρασα κοντά στο χωριό μου η ατμόσφαιρα ήταν μαγική». Επόμενος, δεύτερος αγώνας του παγκοσμίου πρωταθλήματος είναι το Ράλι Σουηδίας που θα πραγματοποιηθεί από τις 12 έως 15 Φεβρουαρίου.